Александар Ќирковиќ

Александар Ќирковиќ (21 септември 2001) е српски фудбалер кој игра како лево крило.

Клупска кариераУреди

Роден во Смедеревска Паланка, Ќирковиќ играл за ФК Адмира Вакер Медлинг, СЦ Перхтолдсдорф и АСВ Возендорф како млад. Тој првпат се појавил како сениор со резервите на Адмира на 5 мај 2019 година, влегувајќи како замена во второто полувреме во поразот на домашен терен во Регионалната лига со 0–4 против АСК Ебреихсдорф.

Ќирковиќ го постигнал својот прв сениорски гол на 7 јуни 2019 година, постигнувајќи го првиот гол во ремито 1–1 на гости против СК Рапид Виена II.[1] Тој го направил своето деби за првиот тим на 11 септември следната година, започнувајќи со поразот од 1–4 од СК Рапид Виена.

На 2 февруари 2021 година, откако ретко се појавувал во главниот тим, Ќирковиќ бил позајмен на српскиот Суперлигаш ФК Мачва Шабац до крајот на сезоната.[2] Тој го постигнал својот прв професионален гол на 7 март, постигнувајќи го третиот за неговиот тим во победата од 3–1 на домашен терен над ФК Пролетер Нови Сад, но не можел да го избегне испаѓањето на клубот.

На 20 јули 2021 година, Ќирковиќ се преселил во Шпанија и потпишал тригодишен договор со тимот на Примера Дивизион РФЕФ, Гимнастик де Тарагона.[3][4] Тој го раскина договорот на 22 декември, откако не успеа да одигра ниту една минута за клубот.[5]

НаводиУреди

  1. „Unentschieden gegen Rapid II zum Saisonabschluss“ [Draw against Rapid II at the end of the season] (германски). FC Admira Wacker Mödling. 11 June 2019. Посетено на 17 August 2021.
  2. „FC Flyeralarm Admira verleiht Aleksandar Cirkovic bis Saisonende“ [FC Flyeralarm Admira loan Aleksandar Cirkovic until the end of the season] (германски). FC Admira Wacker Mödling. 2 February 2021. Посетено на 17 August 2021.
  3. „Aleksandar Cirkovic, nuevo jugador del Nàstic“ [Aleksandar Cirkovic, new player of Nàstic] (шпански). Gimnàstic Tarragona. 20 July 2021. Посетено на 17 August 2021.
  4. „Aleksandar Cirkovic wechselt nach Spanien“ [Aleksandar Cirkovic moves to Spain] (германски). FC Admira Wacker Mödling. 20 July 2021. Посетено на 17 August 2021.
  5. „Cirkovic finalitza la seva vinculació amb el Nàstic“ [Cirkovic ends his spell at Nàstic] (каталонски). Gimnàstic Tarragona. 22 December 2021. Посетено на 22 December 2021.

Надворешни врскиУреди