Акос е еден од седумте окрузи на покраината Акомајо во регионот Куско во Перу.[1] Центар на округот е Акос.

Акос
Acos
округ
Држава Перу
РегионРегион Куско
ПокраинаПокраина Акомајо
FoundedJanuary 2, 1857
ЦентарАкос
Управа
 • ГрадоначалникХуан Паулино Риос Бургос
Површина
 • Вкупна137,55 км2 (5,311 ми2)
Надм. вис.&100000000000030850000003.085 м
Население (попис од 2005)
 • Вкупно2.651
 • Густина0,19/км2 (0,50/ми2)
Часовен појасPET (UTC-5)
UBIGEO080203

НаводиУреди

ПоврзаноУреди