Акопија е еден од седумте окрузи во покраината Акомајо во регионот Куско во Перу.[1] Главен центар на округот е Акопија.

Акопија
Acopia
округ
Држава Перу
РегионРегион Куско
ПокраинаПокраина Акомајо
Основан11 ноември 1944
ЦентарАкопија
Управа
 • ГрадоначалникВитал Гери Лајме
Површина
 • Вкупна91,72 км2 (3,541 ми2)
Надм. вис.&100000000000037150000003.715 м
Население (попис од 2005)
 • Вкупно2.603
 • Густина0,28/км2 (0,74/ми2)
Часовен појасPET (UTC-5)
UBIGEO080202

Наводи Уреди

  1. (шпански) Instituto Nacional de Estadística e Informática. Banco de Información Distrital Архивирано на 10 април 2008 г.. Retrieved April 11, 2008.

Поврзано Уреди