Азуај (покраина)

Азуај е покраина во Еквадор создадена на 25 јуни 1824. Таа опфаќа околу 7.700 км2. Главен град е Квенка. Оваа покраина се наоѓа во јужниот дел од централното плато на Еквадор.

Азуај
Покраина
Azuay
Местоположба на Азуај во Еквадор.
Местоположба на Азуај во Еквадор.
ДржаваЕквадор
Основана25 јуни 1824
Главен градКвенка
Кантони
Управа
 • УправникПаул Караско Карпио
Површина
 • Вкупна7.700 км2 (3,000 ми2)
Часовен појасECT (UTC-5)
Мреж. местоazuay.gov.ec

Надворешни врскиУреди