Азбуковица е планинска област во западна Србија, на границата со Босна и Херцеговина. Реката Дрина ја дели Азбуковица од општините Сребреница и Братунац. Граници: на северозапад - општина Мали Зворник, на север - општина Крупањ, на североисток - општина Осечина, на исток - општина Ваљево и на југ - општина Бајина Башта. Највисокиот врв е Торничка Бобија висок 1272 метри на планината Бобија. Неколку поројни реки, кои се влеваат во Дрина, ја сечат Азбуковица. Најпознати реки се Трешњица и Љубовиѓа.[1] Во доцниот османлиски период, регионот административно бил дел од Соколската нахија.[2]

Границите на регионот Азбуковица во Кралството Србија

Наводи

уреди
  1. Prolaznici kroz Azbukovicu, Glas javnosti
  2. „Manastir Soko“.

44°12′00″N 19°30′00″E / 44.2000° СГШ; 19.5000° ИГД / 44.2000; 19.5000