Аврен (бугарски: Аврен) — село во Североисточна Бугарија, административен центар на општината Аврен во Варненската Област. Има население од околу 741 жители (2022).[1]

Аврен
Аврен
село
Поглед на селото Аврен
Поглед на селото Аврен
Аврен is located in Бугарија
Аврен
Аврен
Местоположба на Аврен во Бугарија
Координати: 43°6′36.61″N 27°40′4.78″E / 43.1101694° СГШ; 27.6679944° ИГД / 43.1101694; 27.6679944
ЗемјаБугарија
ОбластВарна
ОпштинаАврен
Управа
 • ГрадоначалникЕмануил Манолов (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна58,364 км2 (22,534 ми2)
Надм. вис.&10000000000000404000000404 м
Население (2022)
 • Вкупно741
 • Густина13/км2 (33/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код9135
Повик. бр.+359 05106
Мреж. местоavren.bg

Географија уреди

Селото се наоѓа во источниот дел на Дунавската Рамнина, на јужните наклонети падини на Авренската висорамнина, на 31 километри југоисточно од регионалниот центар Варна.

Наводи уреди

Надворешни врски уреди