Авионска несреќа кај Кожле (2016)

Авионската несреќа кај селото Кожле во Општина Петровец.[1] се случила на 6 септември, 2016 околу 17:40[2]. Во авионот имало 6 луѓе, патници и членови на екипажот.

Авионска несреќа кај Велес
Сумирани податоци за
Датум6 септември 2016
Патници6 (патници и членови на екипажот)
Жртви6
ДестинацијаПриштина

Приватниот комерцијален авион полетал од италијанскиот град Тревизо, а требал да слета во Приштина. Авионот требало да наполни гориво на скопскиот аеродром. Патниците во авионот биле пет италијански и еден косовски државјанин.[3]

Наводи уреди

  1. Авионот пронајден кај селото Кожле
  2. Германски приватен авион се урнал во близината на Скопје
  3. „Авионска несреќа, Еден Косовец и петмина Италијанци го загубија животот“. Архивирано од изворникот на 2016-09-08. Посетено на 2016-09-07.