Џонатан Мајер

Џонатан Мајер (роден на 9 декември 1992 година) е германски професионален кошаркар кој во моментов игра за клубот во Нирнберг Фалкони. од германската ПроА лига. Во сезоната 2017-18, тој потпишал тригодишен договор.[1]

Во минатото, тој бил член на германскиот А2 репрезентација.[2]

ЖивотописУреди

Мајер почнал да игра кошарка на возраст од 12 години кога неговите родители се преселиле во Болсвеил.[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Basketball - "Eine riesige Chance für mich" Peter Flaig (Schwarzwälder Bote), 2 August 2017. Accessed 28 July 2018. (германски)
  2. Jonathan Maier ist zurück Teckbote, 16 June 2016. Accessed 28 July 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди