Алиша „Џоди“ Кристијан Фостер (англиски: Alicia „Jodie“ Christian Foster) (родена 19 ноември 1962) е американска глумица, режисер и продуцент[1][2].

Џоди Фостер
Jodie Foster.4785.jpg
На премиерата на Храбриот, 2007
Роден(а)Алиша Кристијан Фостер
ЗанимањеГлумица, режисер, продуцент
Активен1968 - сè уште


КариераУреди

Приватен животУреди

ФилмографијаУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди