Алиша „Џоди“ Кристијан Фостер (англиски: Alicia „Jodie“ Christian Foster; родена 19 ноември 1962) — американска глумица, режисер и продуцент.[1][2]

Џоди Фостер
На премиерата на Храбриот, 2007
Роден(а)Алиша Кристијан Фостер
ЗанимањеГлумица, режисер, продуцент
Активен1968—


Кариера уреди

Приватен живот уреди

Филмографија уреди

Наводи уреди

  1. „Jodie Foster“. Архивирано од изворникот на 2021-02-02. Посетено на 2021-02-04.
  2. [https://www.imdb.com/name/nm0000149/bio/2009-review-art-laura-cumming/ Jodie Foster Biography][мртва врска]

Надворешни врски уреди