Џипси( словачки: Cigán ) е словачки драма филм во режија на Мартин Шулик од 2011 година. Филмот беше избран како словачки претставник за најдобар странски филм на 84-то доделување на Оскарите, [2] [3] но не успеа да влезе во последниот потесен избор. [4]

„Џипси“
РежисерMартин Шулик
ПродуцентРудолф Биерман
Mартин Шулик
СценаристMарек Лесчак
Mартин Шулик
НастапуваатMирослав Гулјас
КинематографијаМартин Сец
МонтажаЈиржи Брожек
Премиера5 јули 2011 (2011-07-05)
ДржаваСловачка
Чешка Република[1]
Јазикромски

УлогиУреди

  • Мирослав Гулјас како чичкото
  • Мартина Котларова како Јулка
  • Јан Мизигар како Адам
  • Атила Мокос како свештеникот

Прикажувања, награди и номинацииУреди

Во јули 2011 година, филмот за прв пат беше прилажан на 46-от Меѓународен филмски фестивал во Карлови Вари, каде беше номиниран за Кристален глобус и ја освои специјалната награда на жирито, наградата Дон Кихоте, наградата на Етикета Европа киносалите, а Јан Мизигар доби Специјално споменување за неговата улога во филмот. Потоа, освои уште 6 награди и 9 номинации на разни меѓународни филмски фестивали. [5]

НаводиУреди

  1. „Cigán“. Посетено на 21 February 2014.
  2. „Gypsy became the Slovak National Nomination for Oscar 2012 in the Best Foreign Language Film category“. Slovak Audiovisual Information Centre. Посетено на 20 September 2011.
  3. „63 Countries Vie for 2011 Foreign Language Film Oscar“. oscars.org. Посетено на 14 October 2011.
  4. „9 Foreign Language Films Vie for Oscar“. Посетено на 19 January 2012.
  5. Awards in IMDb

Надворешни врскиУреди

  • Џипси at IMDb