Џинус Махмуди

Зинос Немат Махмуди или Џинус Ни (1929 - 27 декември 1981) била ирански метеоролог, која била член на верата Бахаи. Таа станала да ја води иранската метеоролошка служба. По револуцијата во 1979 година, нејзиниот сопруг бил погубен, а подоцна на нејзиното семејство неофицијално им било кажано каде можат да го најдат нејзиниот гроб.

Зинос Немат Махмуди
Jinous Nemat Mahmoudi.jpg
Роден1929
ПочиналDecember 27, 1981
НационалностИранка
Други имињаЗинос Немат Махмуди
Познат(а) поПрвата жена метеоролог во Иран погубена поради нејзините верувања

ЖивототУреди

 
Предна корица на списанието на нејзиниот татко во 1979 година

Махмуди е родена во 1929 година во Техеран. Еден од нејзините родители бил учител, а другиот издал списание.[1] Списанието, Техеран Мосавар, било добро етаблирано и популарно за време на владеењето на Шах.

Таа била заинтригирана од науката и информациите. Таа формулирала план да се обиде да собере знаење за чување. Нејзиниот план бил да користи микрофилм за информациите да бидат зачувани.

На универзитетот студирала физика и метеорологија и тоа довело до работа во временска прогноза. Таа била првата жена метеоролог во Иран.[2] Таа се искачила на чело на Националната метеоролошка организација која била дел од Министерството за одбрана на нејзината земја. Таа имала де факто ранг на генерал. Таа се интересирала за правата на жените и го водела проектот Атлас кој истражувал како може да се спроведе сончевата енергија.[1]

Таа се омажила за Хоушанг Махмуди кој презентирал програми за деца. Тие биле членови на Бахаиската вера и имале три деца.[1]

Во 1979 година се случила револуцијата и бахаиската вера и нејзините следбеници биле жртвувани. Тие останале без работа и живееле и работеле во тајност со своите деца испратени во странство за нивно образование. Таа станала лидер во Бахаиската вера и покрај убиството на некои членови. Таа посетувала други следбеници. Нејзиниот сопруг исчезнал без причина во август 1980 година.[1] Таа била уапсена на 13 декември 1981 година заедно со други водачи на нејзината вера на Националното духовно собрание. Останатите биле Сирус Роушани, Камран Самими, Махмуд Мајнуб, Џалал Азизи, Мехди Амин Амин, Езат Форухи и Годрат Рухани. Тие биле убиени од стрелачка екипа на 27 декември.[3]

Локацијата на нејзиниот гроб подоцна биле дадени на нејзиното семејство. 200 следбеници на Бахаиската вера биле погубени до 1998 година во Иран.

НаследствоУреди

Во 2018 година била побарана резолуција од Претставничкиот дом на САД да донесе Резолуција на Домот (HR274) на 36-годишнината од г-ѓа. Смртта на Џинус Махмуди. Резолуцијата „ја осудува владата на иранскиот прогон на нејзиното малцинство Бахаи, спонзорирано од државата“.[2]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „50 Iranian Women You Should Know: Jinous Nemat Mahmoudi“. Iran Press Watch from Interview with Mona Mahmoudi, daughter of Jinous and Houshang Mahmoudi/Interview with Jinous Mahmoudi in Zan-e Rooz magazine, 1976 /Diary of Jinous Mahmoudi, Boroumand Foundation. 4 August 2015. Посетено на 20 April 2020.
  2. 2,0 2,1 http://www.washingtontimes.com, The Washington Times. „Congress' Iran moment“. The Washington Times (англиски). Посетено на 2020-04-20.
  3. „Sirous Rowshani - Executed by the firing squad in Tehran on 27th December 1981 | Archives of Bahá'í Persecution in Iran“. iranbahaipersecution.bic.org. Архивирано од изворникот на 2021-01-11. Посетено на 2020-04-20.