Џејми Марголин

Џејми Марголин (родена на 10 декември 2001 година) — американски активист за климатска правда [1] и служела како извршен директор на „Zero Hour“.[2] Марголин се идентификува како лезбијка и отворено зборува за своите искуства како ЛГБТ личност. Таа пишувала за разни медиуми, како што се Си-ен-ен и Хафингтон пост . [3]

Jamie Margolin
Jamie Margolin's portrait - ink on paper
Роден(а)декември 10 2001 (2001-12-10) (21 г.)
ЗанимањеАктивист за климатска правда
Познат(а) поОрганизирање на маршот на климатските активности за млади
Бил Китинг со Тунберг, Марголин и Барет

Марголин е идентификувана како Еврејка и Латинка. [4]

ПозадинаУреди

Во 2017 година, на 15-годишна возраст, Марголин ја основала младинската акција за климатски активности „Нулти час“ со Надија Назар, [5] [6] Занаги Артис и други младински активисти. [7] Таа служела како ко-извршен директор на организацијата. [8] Марголин била основач на „Нулти час“ како реакција на одговорот што следувал по ураганот „Марија“ во Порторико [9] и нејзиното лично искуство за време на пожарите во Вашингтон во 2017 година. Таа добила медиумска покриеност како тужител во случајот Аџи противдржавата Вашингтон за нивното непостапување против климатските промени врз основа на стабилна клима, како човеково право. [10] Нејзиното пишување за климатските промени се појавило во многу публикации, вклучувајќи ги HuffPost, Teen Ink и CNN. [11] Во 2018 година, таа билс именувана како една од 25-те жени на списанието „People Magazine“, кои го менуваат светот. [12] [13] Марголин е член на Junior State of America. [14]

Во септември 2019 година, Марголин била дел од младинска група која ги тужела гувернерот Џеј Инси и државата Вашингтон во врска со емисиите на стакленички гасови во државата. По оваа судска постапка, од неа било побарано да сведочи против нив, како дел од панелот наречен „Гласови што ја водат следната генерација за глобалната климатска криза“, каде што тинејџерите вклучени во климатските промени можеле да го дадат својот случај. [15] Младите во оваа судска постапка биле загрижени за недоволното дејствување на владите во Вашингтон во врска со климатските промени, што имплицира дека и ’го негираат на помладата генерација уставно право на животна средина без овие еколошки проблеми со кои се соочуваат. [3]

Марголин ја основала Организацијата „Нулти час“ во 2016 година на 14-годишна возраст. Оваа група младински активисти е насочена кон недостаток на дејствија што го прават официјалните лица ширум светот во однос на климатските промени. Марголин тврди: „Се случува криза, но не се презема ништо. Оваа организација е непрофитна меѓународна организација чија цел е да ги едуцира луѓето за климатската криза и да вклучи повеќе луѓе во активизам. Нивната прва цел беше да создадат национален масовен ден на акција со цел да се вклучат повеќе млади во борбите за здравјето на планетата. Со користење на #thisisZeroHour, посветената младина во оваа организација се надева дека ќе испрати порака дека нема повеќе време за губење и мора да се преземе акција што е можно побрзо за борба против климатските промени”.

Во изјавата за мисијата тие објаснуваат „Ние веруваме дека секој поединец, од секоја заедница треба да има пристап до чист воздух, вода и јавни земјишта. Ние веруваме во ставање на потребите и здравјето на нашите заедници пред корпоративната добивка. “Заедно со другите цели за кои се надеваат дека ќе ги натераат другите луѓе ширум светот да се вклучат во борбите. Тие се обидуваат да се фокусираат „на едукација на луѓето за тоа што е климатска криза и како да се биде активист за да се помогне во ова прашање". [16]

Награди и почестиУреди

Марголин ја освоила наградата MTV EMA Generation Change во 2019 година. [17] Таа била главниот говорник на доделувањето на наградите за визија 2020 година. [18]

НаводиУреди

 1. Brooke Jarvis (21 Jul 2020). „The Teenagers at the End of the World“. New York Times.
 2. „A Huge Climate Change Movement Led By Teenage Girls Is Sweeping Europe. And It's Coming To The US Next“. BuzzFeed News (англиски). Посетено на 2019-05-27.
 3. 3,0 3,1 „Jamie Margolin“. THE INTERNATIONAL CONGRESS OF YOUTH VOICES (англиски). Посетено на 2019-11-03.
 4. „Jamie Margolin: The Teenager Who Would Be President“. Forward. Посетено на February 9, 2020.
 5. Tempus, Alexandra (2018-11-06). „Five Questions For: Youth Climate Activist Jamie Margolin on #WalkoutToVote“. Progressive.org (англиски). Посетено на 2019-05-27.
 6. „How to build a climate movement before your 17th birthday“. Grist (англиски). 2018-10-31. Посетено на 2019-05-26.
 7. Yoon-Hendricks, Alexandra (21 July 2018). „Meet the Teenagers Leading a Climate Change Movement“. The New York Times. Посетено на 20 April 2021.
 8. Sloat, Sarah. „This 17-Year Old Activist Is Changing the Way We Talk About the Climate Crisis“. Inverse (англиски). Посетено на 2019-05-27.
 9. „Jamie Margolin, Youth Climate Activist“. Ultimate Civics (англиски). Посетено на 2019-05-27.
 10. Margolin, Jamie (2018-10-06). „I sued my state because I can't breathe there. They ignored me | Jamie Margolin“. The Guardian (англиски). ISSN 0261-3077. Посетено на 2019-05-27.
 11. Nast, Condé. „Jamie Margolin Isn't Intimidated by Climate Change-Denying Bullies“. Teen Vogue (англиски). Посетено на 2019-05-26.
 12. „Teenage Activists Take on Climate Change: 'I Have No Choice But To Be Hopeful'. PEOPLE.com (англиски). Посетено на 2019-05-26.
 13. „Meet PEOPLE's 25 Women Changing the World of 2018“. PEOPLE.com (англиски). Посетено на 2019-05-26.
 14. „Jamie Margolin | HuffPost“. www.huffpost.com (англиски). Посетено на 2019-05-27.
 15. „Seattle's Jamie Margolin is 17 and a climate activist. On Wednesday she testifies before Congress“. The Seattle Times (англиски). 2019-09-17. Посетено на 2019-11-03.
 16. „Who We Are - Zero Hour“. thisiszerohour.org. Архивирано од изворникот на 2021-04-16. Посетено на 2019-11-03.
 17. Romero, Ariana. „MTV EMA Winner Jamie Margolin On How To Reclaim Your Identity & Save The Planet“. www.refinery29.com (англиски). Посетено на 2021-04-20.
 18. „2020 VISION AWARDS reimagined“. 2030districts.ejoinme.org. Посетено на 2021-04-20.