Чјин Ши Хуанг

кинески цар, родоначалник на династијата Чјин
(Пренасочено од Ќин Ше Хуанг)

Чјин Ши Хуанг (кин. 秦始皇; пинјин: Qín Shǐhuáng; Вејд-Џајлс: Ch'in Shih-huang) (259 п.н.е. — 210 п.н.е.),[1][2] лично име Јинг Џенг (кин. 嬴政; пинјин: Yíng Zhèng; мак. транскр.: {{{mk}}}) — крал на кинеската држава Чјин од 246 п.н.е. до 221 п.н.е. и обединител на Кина и нејзин прв цар.

Тој е спорна личност во кинеската историја. По обединувањето на Кина, тој и неговиот главен советник Ли Сји извршиле серија економски и политички реформи. Тој основал џиновски проекти меѓу кои и првата верзија на Кинескиот ѕид. За да ја осигурал својата сигурна политичка моќ, запалил голем број на книги и бил познат по тиранскиот начин на владеење.

Наводи

уреди
  1. „Emperor Qin Shi Huang -- First Emperor of China“. TravelChinaGuide.com. Посетено на 2007-09-10.
  2. Wood, Frances. (2008). China's First Emperor and His Terracotta Warriors. Macmillan publishing. ISBN 0-312-38112-3, 9780312381127. стр. 2.

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди