Љубов Казарновскаја

Љубов Јуриевна Казарновскаја (руски: Любо́вь Ю́рьевна Казарно́вская, роден на 18 јули 1956 година) е руски оперски сопрано која пее главни улоги во оперски куќи ширум светот. Таа, меѓу другите, има снимано за Дојче Грамофон, Филипс и Наксос Рекордс. Таа има свое музичко шоу на руската телевизија и неделна едночасовна радио програма „Вокалисимо“ на Радио Орпејх.

Љубов Казарновскаја на Вселенскиот собор во 2012 година

БиографијаУреди

Казарновскаја е родена во Москва и обучена е на Државниот музички колеџ Гнесин и Московскиот конзерваториум. Своето професионално деби го имаше во 1981 година како Татјана во Јуџин Онегин во оперскиот театар „Станиславски“. Откако ги отпеала главните улоги на тој театар, како и на Болшој театарот и Маринскиот театар, таа дебитирала за меѓународно оперско работење во 1990 година на фестивалот во Салцбург.[1] На почетокот на истата година таа го имала своето деби во САД како солист на сопран во изведбата на Симфонискиот оркестар во Бостон на Симфонијата бр. 14 на Шостакович.

Помеѓу 1991 и 1992 година, Казарновскаја дебитирала во својата куќа во Кралската опера во Лондон, Виенската државна опера и Метрополитен опера во Њујорк. Нејзиното деби во Метрополитен опера било на 26 декември 1992 година како Татјана во Јуџин Онегин. Таа сезона ја отпеала улогата во три настапи и се вратила таму во сезоната 1994 кога ги отпеала Дездемона во Отело и Неда во Па Pачи.[2]

Личен животУреди

Во 1989 година се омажила за оперскиот продуцент од Австрија Роберт Ростсик. Во 1993 година се родил нивниот син Андреј.

Тие се запознале кога Роберт дошил да ја слуша младата генерација руски пејачи. Казарновскаја тогаш работела во театарот Марински во Санкт Петербург. Според неа, тоа не било љубов на прв поглед но тие започнале да комуницираат со голем интерес. Кога пејачот дошол на аудиција во Виена тие започнале романтична врска што довела до венчавка.

НаводиУреди

  1. Sleeman (2001) p. 289
  2. Metropolitan Opera

ИзвориУреди

Надворешни врскиУреди