Јустон Сквер (метро-станица)

Јустон Сквер (англ. Euston Square) е лондонска метро-станица на аголот на Јустон Роуд (Euston Road) и Гоуер Стрит (Gower Street), во непосредна близина на Универзитетскиот колеџ. Станицата се наоѓа недалеку од Јустонската железничка станица, и низ неа поминуват подземните линии Кружна, Хамерсмит и Сити и Метрополска, помеѓу Грејт Портланд Стрит и Кингс Крос Сент Пенкрас. Припаѓа на Зона 1.

Јустон Сквер
Euston Square
Euston Square stn south entrance.JPG
Влез од Гауер Стрит
Јустон Сквер is located in Централен Лондон
Јустон Сквер
Јустон Сквер
Местоположбата на Јустон Сквер во рамките на Централен Лондон
МестоположбаЈустон Роуд
Локална управаКамден
РаководствоЛондонско метро
Перони2
Наплатна зона1

Годишна прометност - Лондонско метро
20079,959 милиони[1]
200810,58 милиони[1]

1863 (1863)Отворена

Список на станициПодземни
Државна железница

Координати: 51°31′33″ N; 0°08′09″ W / 51.5258° СГШ; 0.1358° ЗГД / 51.5258; -0.1358

Станицата е отворена во 1863 г. под името „Гауер Стрит“ (Gower Street), а денешното име го добила во 1909 г. Од 2006 станицата има нов влез од јужната страна на Јустон Роуд. Има и влез преку подземен премин од северната страна на истоимената улица.

Метро-станиците Ворен Стрит и Јустон се на пешачко растојание од оваа станица.

Автобуски врскиУреди

До станицата одат следниве лондонски автобуски линии: 10, 14, 18, 24, 27, 29, 30, 73, 88, 134, 205, 390, како и ноќните линии N5, N18, N20, N29, N73 и N279.

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Потрошувачки мерења: влез и излез“. Нови податоци за работата на Лондонското метро. Транспорт за Лондон. 2003–2009. Посетено на 22 мај 2010.CS1-одржување: датумски формат (link) (англиски)

Надворешни врскиУреди

Претходна     Лондонско метро   Следна
Кружна линија
кон Еџвер Роуд (преку Олдгејт)
Хамерсмит и Сити
Метрополска линија