Јунис Кетрин М. Ернст

Јунис Кетрин (Кити) М. Ернст (англиски: Eunice Katherine Macdonald "Kitty" Ernst; 21 јули 192628 декември 2021) — американска медицинска сестра бабица и лидерка во движењето медицинска сестра-бабица во САД.

Животопис уреди

Кетрин Ернст ја заработила дипломата во областа образование, магистрирала во областа јавно здравство од Универзитетот во Кентаки во 1981 година, а нејзиниот докторат од Универзитетот во Минесота во 1993 година [1][2]

Ернст започнала да работи како медицинска сестра-акушерка во Граничната медицинска сестра во руралните области на Кентаки во 1951 година. Нејзината следна работа била во Здружението за мајчинство каде работела како медицинска сестра-акушерка и обучувала здравствени работници да бидат акушери. Подоцна, таа била вработена на Медицинскиот факултет на Универзитетот Колумбија, а потоа се самовработила. Самостојно, образувала родители, држела предавања и консултации. Откако започнала свое семејство и била теренски консултант, таа „развила семејно-центрирана мајчинска грижа обезбедена од тим за медицинска сестра-акушерка-акушер во породилниот центар за спас на армијата на спасот во Филаделфија“.[3][4] Таа била претседател на Американскиот колеџ за медицинска сестра-акушерки (АЦНМ) од 1961-1963 и повторно од 2007-2008 година.[2]

Таа ја добила наградата Марта Меј Елиот во 1981 година, доделена од Секторот за здравје на мајки и деца на Американското здружение за јавно здравје. „Наградата Марта Меј Елиот, основана во 1964 година, им оддава чест на необичните и исклучителни достигнувања во областа на здравјето на мајката и детето“.[3] Заедно со наградата Марта Меј Елиот, таа ја добила наградата Хати Хемшемајер од Американскиот колеџ за медицинска сестра и акушерка и Медалот за истакната служба во Центарот за мајчинство.[5] Ернст помогнала да се воспостават системи за породување, алтернативни центри за раѓање и медицински сестри-акушерки каде што претходно не постоеле. Таа го проширила полето медицинска сестра-бабица и до крајот на 1970-тите години биле воспоставени вкупно 21 основна образовна програма за медицинска сестра-акушерка.

Наводи уреди

  1. „Eunice (Kitty) Ernst, RN, CNM, MPH, DSc (hon) - Mary Breckinridge Chair of Midwifery“. NursingLink. Архивирано од изворникот на 2016-10-09. Посетено на 2016-10-06.
  2. 2,0 2,1 „Eunice K.M. "Kitty" Ernst Resigns from ACNM Presidency; Vice President Melissa Avery Takes the Helm“ (PDF). November 20, 2008. Посетено на March 13, 2019.
  3. 3,0 3,1 „Association News“. American Journal of Public Health. 72 (1): 94–100. doi:10.2105/ajph.72.1.94.
  4. „EUNICE K. M. ERNST | Frontier Nursing University | Celebrating 75 Years“. pioneersforhealthcare.org. Архивирано од изворникот на 2016-10-10. Посетено на 2016-10-06.
  5. „Eunice (Kitty) Ernst, RN, CNM, MPH, DSc (hon) - Mary Breckinridge Chair of Midwifery“. NursingLink. Посетено на 2016-10-06.