Јован Тозиевски (4 септември 1983, Битола) — економист и градоначалник на Општина Ресен од 8 ноември 2021 година.[1]

Јован Тозиевски
Градоначалник на Општина Ресен
На должноста
Стапил
8 ноември 2021
Претходник Живко Гошаревски
Лични податоци
Роден(а) 4 септември 1983
Битола, Македонија
Партија ВМРО-ДПМНЕ
Вероисповед Православен христијанин

Животопис уреди

Јован Тозиевски е роден на 4 септември 1983 година во Битола. Тој е дипломиран економист. Од 2013 до 2021 бил член на Советот на Општина Ресен. Бил вработен во Комуналното претпријатие во Ресен. Тозиевски е семеен човек, татко на две деца.[2]

Наводи уреди

  1. „Тозиевски ја презеде градоначалничката функција во Ресен“. Тера. 8 ноември 2021. Архивирано од изворникот на 2021-12-12. Посетено на 12 декември 2021.
  2. „Градоначалник“. ОПШТИНА РЕСЕН. Посетено на 12 декември 2021.
Политички функции
Претходник
Живко Гошаревски
Градоначалник на Општина Ресен
2021–
Наследник
'