Јигева (округ)

округ во Естоинја

Јигева (естонски: Jõgeva maakond или Jõgevamaa) — округ во источниот дел на Естонија. Се граничи со округот Ида-Виру на североисток, езерото Чудското Езеро (Пејпус) на исток, окрузите Тарту на југ, Вилјанди на југозапад, Јерва на северозапад и Лене-Виру на север. Според пописот од јануари 2009 г. округот брои 36.780 жители, или 2,7% од населението во земјата.[1]

Jõgeva County
Jõgeva maakond
Округ
Знаме на Jõgeva CountyГрб на Jõgeva County
Местоположба на Jõgeva County
ЗемјаЕстонија
Админ. центарЈигева
Управа
 • УправникВиктор Свјатишев
Површина
 • Вкупна2.603,83 км2 (100,534 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно31.376
 • Густина0,12/км2 (0,31/ми2)
ISO 3166EE-49
Рег. таб.J
Мреж. местоjogevamaa.ee
Општини во округот Јигева

Историја уреди

Округот е создаден на 1 јануари 1990 г. од делови на окрузите Вилјанди и Тарту [2]

Управа уреди

На чело на окружната управа (Maavalitsus) стои управник (Estonian: maavanem), кого го назначува владата на петгодишен мандат.

Општини уреди

Округот Јигева е составен од 13 општини, од кои три града (linnad) и 10 селски околии (vallad).

Градови:

Селски околии:

Поврзано уреди

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. „Население по пол, етничка припадност и округ на 1 јануари“. stat.ee. Статистички завод на Естонија. 1 јануари 2009. Посетено на 2009-10-18.
  2. http://entsyklopeedia.ee/artikkel/j%C3%B5gevamaa3

Надворешни врски уреди

  • Јигева — службен портал (естонски) (англиски)

58°42′N 26°24′E / 58.700° СГШ; 26.400° ИГД / 58.700; 26.400