Јанковечка парохија

(Пренасочено од Јанковска парохија)

Јанковечка парохија — македонска православна парохија, дел од Ресенското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата ги опфаќа селата Јанковец (парохиско седиште) и Кривени. Старешина на парохијата е јереј Никола Златаровски (сос. 2016).

Цркви

уреди

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Јован Крстител“
(парохиска црква)
Јанковец 1886  
Црква „Св. Никола“ Јанковец
Црква „Св. Атанасиј“ Јанковец
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Јанковец  
Црква „Св. Игнатиј Богоносец“ Јанковец  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Кривени
Црква „Св. Илија“ Кривени

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.