Јамагата (префектура)

префектура во Јапонија

Координати: 38°25′59″N 140°7′59″E / 38.43306° N; 140.13306° E / 38.43306; 140.13306

Јамагата (јапонски:山形県; Yamagata-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Тохоку на островот Хоншу. Главен град е Јамагата.

Локацијата на префектурата Јамагата

Надворешни врскиУреди