Јакоб Мампуја (роден на 4 октомври 1994 година во Берлин) е германски кошаркар со потекло од Конго. Тој игра за кошаркарскиот клуб Шалке, кој се натпреварува во втората германска лига. Висок е точно 200 сантиметри, односно 2 метри. Често игра на позиција крило.

Почеток на кариерата уреди

Мампуја, чии родители се преселиле во Германија од Демократска Република Конго на почетокот на 1990-ти години, е роден во Берлин и играл кошарка во родниот град во Тус Нојкелн и во Тус Лихтерфелде.[1]

Наводи уреди

Надворешни врски уреди