Јакоб Адактусон

 Јакоб Адактусон (31 август 1980) е професионален тенисер од Шведска.[1]

Тениска кариераУреди

Најголемото достигнување во кариерата на Адактусон е квалификациите за настапот на главниот турнир на Австралија Опен во 2006 година. Тој играл со ветеранот Давиде Сангвинети во првото коло и загубил во директни сетови.[2]

Адактусон играл главно на турнирот од Челинџер класата, каде четири пати бил вицешампион, двапати во поединечна конкуренција и уште два пати во двојки.[2] Како играч во двојки тој се натпреварувал на неговите два АТП турнири, на првиот со Јоаким Јохансон во Стокхолм во 2000 година и на вториот турнир со Јохан Ландсберг на Шведскиот опен во 2007 година. Тој и неговиот партнер испаднале во првото коло на двата турнири.[2]

Адактусон се вратил на турнирите во септември 2012 година по неколку години поминати надвор од тениската игра и во јануари 2013 година играл на ИТФ турнирот во машка конкуренција.

НаводиУреди

  1. ITF Pro Circuit Profile
  2. 2,0 2,1 2,2 ATP World Tour Profile

 Надворешни врскиУреди