Ѕидот на плачот (плоштад)

Ѕидот на плачот (англиски: Western Wall Plaza хебрејски: רחבת הכותל המערבי) — градски плоштад во еврејскиот четврт на Стариот град на Ерусалим, покрај самиот Ѕид на плачот, се наоѓа во источниот дел на плоштадот.

Ѕидот на плачот
Dome of the rock-Wailing wall.jpg
Поглед на плоштадот
Општи податоци
ГрадЕрусалим
Земја Израел
Почната1967

ГалеријаУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 31°46′35.33″N 35°14′1.20″E / 31.7764806° СГШ; 35.2336667° ИГД / 31.7764806; 35.2336667