Ѓорги Појразовски

Ѓорги Појразовски (Струмица, 1954 - Струмица, 4 јануари 2019) — македонски новинар.

Ѓорги Појразовски
Роден(а)1954
Струмица
Починал(а)4 јануари 2019
Струмица, Македонија Македонија
НационалностМакедонец
Занимањеновинар

Животопис уреди

Појразовски е роден во 1954 година во Струмица. Средното образование го завршил во СУ „Јане Сандански“, а дипломирал на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Појразовски бил дописник на националното македонско радио и телевизија. Во 1993 година го основал првото локално радио во Струмица – Експрес радио. Починал по кратко боледување на 4 јануари 2019 гоидна во Струмица.[1]

Наводи уреди

  1. „Почина новинарот Ѓорги Појразовски“. Архивирано од изворникот на 2019-02-02. Посетено на 2019-01-05.