Виша нормална школа

(Пренасочено од École Normale Supérieure)

Виша нормална школа (француски: École normale supérieure, ENS) — универзитет во Париз, Франција. Претставува еден од најпрестижните и најелитните универзитети и е член на таканаречената PSL Research University, основан во 1794 година.[1]

Познати дипломци уреди

Наводи уреди

  1. Ecole normale supérieure, Paris

Надворешни врски уреди