Honor (стилизиран и рекламиран како HONOR) е бренд за паметни телефони во сопственост на Huawei Technologies. Како дел од стратегијата на два бренда на Huawei Consumer Business Group, Honor обезбедува паметни телефони насочени кон млади потрошувачи, но исто така има издадено и таблет компјутери и носива технологија.

HONOR
Матично име
荣耀
ДејностПотрошувачка електроника, мобилен интернет
Основано2013; пред 11 година (2013)
ОсновачРен Женгфеи
СедиштеЖенџен, Кина
Опслужувани подрачја
Цел свет
ПроизводиПаметни телефони, лаптопи, носиви уреди, додатоци
ДоходUS$50+ милијарди (вклучувајќи го Huawei) (2018)
Матично претпријатие
Huawei
Мреж. местоhihonor.com

Од 2016 година, Џорџ Џао служи како глобален претседател на Honor,[1] и Ева Вимерс служи како претседател на брендот во Европа и е глобален потпретседател.[2]

Историја и деловен модел уреди

Основана во 2013 година,[3][4] Honor линијата со исплатливи паметни телефони му овозможила на Huawei да се натпреварува со онлајн брендови на паметни телефони од средна класа во Кина и на глобално ниво.[5][6]

Од 2016 година, Honor ги продава своите производи главно преку Интернет преку сопствени страници, како и преку онлајн трговци. Некои производи на Honor биле достапни за купување во продавници на одбрани пазари. Honor нудел паметни телефони по пониски цени, бидејќи компанијата заштедувала пари работејќи онлајн.[7][8] Потрошувачите кои ќе се приклучат на „HONOR Club добивале дополнителни попусти на производи.[9]

Дизајнерски дух уреди

Според phoneArena, Honor паметните телефони се визуелно препознатливи поради „нијансираните стаклени капаци“, нудејќи им на корисниците „прекрасни градиенти со секој агол на гледање“.[10]

Динамичкиот холографски дизајн на серијата HONOR 20 го подобрува овој концепт, за кој претседателот на Honor Џорџ Џао изјави за Ксинхуа новинската агенција во мај 2019 година: „Во HONOR, ја следиме [дизајнерската] филозофијата „Секогаш подобро“ во сè што правиме“. Пример може да биде позадината испорачана за носивите уреди Honor Band, кои во верзијата на англиски јазик се достапни со избор на дизајни за бирање, вклучувајќи привлечна серија од дванаесет, што ги прикажува главните ѕвезди и симболична претстава за дванаесетте знаци на зодијакот, со идентификувачки акроними со три букви (сепак, Aquarius (Водолија) е погрешна, покажувајќи „Arg“ наместо „Aqu“).[11]

Меѓународно проширување уреди

Honor го започнал своето меѓународно проширување во април 2014 година, со лансирање на Honor 3C во Малезија, проследено со објавување на Honor 6 во Европа во октомври.[12] До јуни 2015 година, брендот се проширил во 74 земји, вклучително и во Европа, Индија и Јапонија.[6]

Honor го објавил Honor 7 во јули 2015 година,[7] и во октомври истата година, ја објавил својата цел да ги зголеми приходите на 5 милијарди долари (двојно повеќе од претходната година) со планови да се фокусира на Индија.[4][13]

Во 2015 година, онлајн продавницата Vmall на Honor, претходно достапна само во Кина, станала достапна во Европа и Велика Британија, овозможувајќи директни набавки од производителот.[9][14][15]

Кон крајот на 2015 година, Honor ги потврдил плановите да ја однесе својата понуда на паметни телефони и носива технологија во САД.[6][16]

Honor дебитирал во САД со објавувањето на Huawei Honor 5X на Саемот за потрошувачка електроника (CES) во јануари 2016 година.[1][7][17] Првично достапен само за купување преку Интернет, Huawei Honor 5X подоцна бил достапен во одбрани продавници за технологија.

Во август 2016 година, Recode објавил дека Honor продал над 60 милиони производи, генерирајќи приход од над 8,4 милијарди долари.[18]

И Honor 8 бил издаден во 2016 година.[19]

Во декември 2016 година, Honor го претставил Honor Magic, кој бил лансиран вечерта во пресрет на третата годишнина од брендот и вклучувал софтвер за вештачка интелигенција дизајниран да обезбеди „интелигентни интерактивни одлики“ засновани на кориснички податоци.[20][21]

Во јануари 2017 година на CES, Honor објавил дека Honor 6X - претходно достапен само во Кина - ќе биде достапен на тринаесет нови пазари, вклучувајќи ги и САД.[22][23] Телефонот се здобил со признанија „најдоброто од CES 2017“ од неколку технолошки публикации, вклучувајќи Android Authority,[24][25] Digital Trends,[26] Slash Gear,[27] и Talk Android.[28]

Honor 8 Pro, познат како Honor V9 во Кина,[29] бил објавен во април 2017 година.[30]

Honor 9 бил издаден во јуни 2017 година,[31] и еден милион единици биле испорачани во текот на првиот месец.[32][33]

Honor 10 бил именуван како EISA Паметен телефон за животен стил 2018–2019 во август 2018 година и бил опишан како „совршено прилагодување дури и за најпредизвикувачкиот помлад корисник“.[34]

XDA развивачите презентирале инфо-графикон со кој се докажало дека Honor 10 имал најдобра стапка на полнење преку технологијата за супер полнење на Huawei.[35]

Honor 8X и Honor 8X Max биле објавени во септември 2018 година во Кина.[36] Истиот месец, Honor Play бил прогласен за „Најдоброто од IFA 2018“ од Top Tier Global Media, пофалувајќи го уредот за GPU Turbo и функциите за паметно играње игри.[37]

Во декември 2018 година бил објавен Honor View 20 со три „први во светот“ технологии - задна камера од 48 мегапиксели, All-View екран на HONOR и Link Turbo.[38]

Во јануари 2019 година, Honor 10 Lite бил лансиран со предна камера со вештачка интелигенција од 24MP, што им нудило на корисниците совршен самослик.[39] HONOR View 20 бил лансиран истиот месец заедно со новата кампања за брендот дизајнирана да ја подобри свеста и перцепцијата за брендот.[40]

Во мај 2019 година, била објавена серијата Honor 20, која освоила три награди од Android Authority, Android Police и Android Headline, со Verge опишувајќи го Honor 20 Pro како „предводник на спецификациите од прва класа по цена на средна класа“.[41]

Во октомври 2019 година била објавена серијата Honor 9X, која располагала со систем на задна камера со тројна леќа - дополнет со примарен сензор од 48MP - како и лизгачка селфи камера што ја елиминирала потребата за изрез на екранот.[42]

Во декември 2019 година, била објавена серијата Honor V30, која била последниот предводник на Honor за 2019 година, и таа имала многу што да покаже, вклучувајќи поддршка за 5G, висока моќност и задни камери со тројни леќи.[43]

На 24 февруари 2020 година, Honor ги лансирал View 30 Pro и 9X Pro на глобално ниво. HONOR View 30 Pro бил меѓународно брендирање на Honor V30 Pro што бил лансиран во Кина минатата година. Уредот располагал со 6,57 инчен FHD+LCD екран со два изрези за предните камери 32MP и 8MP.

HONOR 9X Pro располагал со 6,59 инчен екран, процесор Kirin 810, 6 GB RAM, 256 GB за складирање и батерија од 4,000mAh. Уредот располагал со три задни камери: 48MP, широкоаголна 8MP и 2MP сензор за длабочина. Предната камера од 16MP била сместена во лизгачки механизам, создавајќи многу тенки рамки на предниот дел од телефонот.[44]

На 15 април 2020 година, Honor го завршил кинеското лансирање на новата серија паметни телефони HONOR 30, додавајќи три нови уреди на предводниците од прва класа. Сите нови телефони биле способни за 5G и ги наследиле водечките прилагодени RYYB сензори за камери. HONOR 30 се напојувал со новиот чипсет Kirin 985, што било прво јавно прикажување на новиот чипсет. HONOR 30 Pro и Pro+ се напојувале со добро познатиот чипсет Kirin 990 5G. HONOR 30 Pro и Pro+ имале сличен хардверски дизајн со HONOR 30, но се разликувале во однос на индустрискиот дизајн, особено поради употребата на закривен екран.[45]

Производи уреди

Паметни телефони уреди

 
Honor 8 Pro
 • Honor серија
  • Honor (Huawei U8860) (2011)
  • Honor 2 (Huawei U9508) (2012)
  • Honor 3 (Honor 3 Outdoor) (2013)
  • Honor 6 (2014) [46][47]
  • Honor 6 Plus (2014) [48][49]
  • Honor 7 (2015) [7][9][50][51]
  • Honor 8 (2016) [19]
  • Honor 8 Pro (2017)
  • Honor 9 (2017)
  • Honor 9N (2018)
  • Honor 10 (2018)
  • Honor 10 GT (2018) [52]
  • Honor 20 (2019) [53][54][55]
  • Honor 20 Pro (2019) [56][57][58]
  • HONOR 30 (2020) [45][59][60]
  • HONOR 30 Pro (2020) [45][61]
  • HONOR 30 Pro+ (2020) [45]
  • Honor 30S (2020)
 • Magic серија
  • Honor Magic (2016)
  • Honor Magic 2 (2018)
 • C серија
  • Honor 3C (2013) [3][5][62]
  • Honor 4C (2015) [63][64]
  • Honor 5C (2016)
  • Honor 6C (2017) [65]
  • Honor 6C Pro (2017)
  • Honor 7C (2018)
  • Honor 8C (2018)
  • HONOR 9C (2020)
 • V серија
  • Honor View 8 (2016) [66]
  • Honor View 9 (2017)
  • Honor View 10 (2018) [67]
  • Honor View 20 (2019) [68][69]
  • Honor View 30 (декември 2019) [43]
  • Honor View 30 Pro (декември 2019) [70]
 • Јас серија
  • Honor 7i (2015)
  • Honor 9i (2017)
  • Honor 10i (2019)
  • Honor 20i (2019)
 • Х серија
  • Honor X1,[71] исто така познат како MediaPad X1 (2014) [72]
  • Honor X2,[73] исто така познат како MediaPad X2 (2015) [74][75]
  • Honor 3X (2013) [76][77]
  • Honor 4X (2015) [8][78][79]
  • Honor 5X (2015) [80][81][82]
  • Honor 6X (2017)
  • Honor 7X (2017)
  • Honor 8X (2018)
  • Honor 9X (2019) [83][84][85]
  • Honor 9X Pro (2019) [86]
  • Honor X10 (2020) [87]
  • Honor X10
  • Honor X10 Max
 • A серија
  • Honor 4A (2015)
  • Honor 5A (2016)
  • Honor 6A (2017)
  • Honor 7A (2018)
  • Honor 8A (2019)
  • HONOR 9А (2020)
 • S серија
  • Honor 7S (2018)
  • Honor 8S (2019)
  • Honor 9S (2020)
  • Honor 20S (2019)
 • Lite серија
  • Honor 8 Lite (2017) [88]
  • Honor 9 Lite (2018 во Индија)
  • Honor 10 Lite (2019)
  • Honor 20 Lite (2019) [89][90]
  • Honor 10X Lite (2020) [91]
 • Play серија
  • Honor 4 Play (2014)
  • Honor Play (2018) [92][93]
  • Honor Play 8A (2018)
  • Honor Play 3 (2019)
  • Honor Play 3e (2019)
  • Honor PlayPad 2
  • Honor Play 4T (2020)
  • Honor Play 4T Pro (2020)
  • Honor Play 9A (2020)
  • Honor Play 4 (2020)
  • Honor Play 4 Pro (2020)
 • Note серија
  • Honor Note 8 (2016) [94]
  • Honor Note 10 (2018)
 • Holly серија
  • Honor Holly (2014)
  • Honor Holly 2 (2015)
  • Honor Holly 2 Pro (2015)
  • Honor Holly 3 (2016)

Компјутери уреди

 • Серија за лаптопи
  • Honor MagicBook (2018)
  • Honor MagicBook Pro (2019)
  • Honor MagicBook 14 (2020)
  • Honor MagicBook 15 (2020)

Носиви уреди уреди

 • Honor Band A2 (2018)
 • Honor Band Z1 (првпат објавен како Honor Band Zero во Кина), тракер за активности и водоотпорен активност и здравствена лента во форма на часовник (2015)[4][6][95][96]
 • Honor Band 3 (2017) [97]
 • Honor Band 4 (2018) [98]
 • Honor Band 4 Running Edition (2018) [99]
 • Honor Watch Magic (2018)
 • Honor Band 5 (2019)
 • Honor Watch Magic 2 (2019)

Телевизија уреди

 • Honor Vision (2019)
 • Honor Vision Pro (2019)

Слушалки уреди

 • Honor FlyPods
 • Honor FlyPods lite (2019)
 • Honor FlyPods 2 (2019)
 • Honor FlyPods 2 Pro (2019)
 • Honor FlyPods 3 познат и како Honor Magic Earbuds (2020)

Мрежна опрема уреди

 • Honor Router WS831
 • Honor Pro WS851
 • Honor Pro 2
 • Honor Router 3 [100]

Софтвер уреди

 • Huawei EMUI, користен на телефони од брендот на Honor и Huawei
 • Honor MagicUI, користен на телефоните на брендот Honor од рангот на средна класа.

Користена литература уреди

 1. 1,0 1,1 Palenchar, Joseph (15 June 2016). „Huawei's Honor Brand Adds Brick-and-Mortar Sales“. Twice. NewBay Media. ISSN 0892-7278. Посетено на 9 August 2016.
 2. Sacco, Dominic (4 August 2016). „Huawei appoints Eva Wimmers as president of Honor brand in Europe“. PCR. Посетено на 7 September 2016.
 3. 3,0 3,1 Lai, Richard (16 December 2013). „Huawei's Honor brand challenges Xiaomi with 3X and 3C low-cost phones“. Engadget. Посетено на 8 August 2016.
 4. 4,0 4,1 4,2 „Aiming to double profit, Huawei's Honor brand eyes India“. The Economic Times. The Times Group. 7 October 2015. Архивирано од изворникот на 4 April 2019. Посетено на 9 August 2016.
 5. 5,0 5,1 Stinson, Ben (22 January 2015). „Huawei Honor 3C review“. TechRadar. Future plc. Посетено на 8 August 2016.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 Kan, Michael (30 June 2015). „Huawei's Honor brand strives to become global“. CIO magazine. International Data Group. Архивирано од изворникот на 2017-06-01. Посетено на 9 August 2016.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 Boxall, Andy (13 January 2016). „Huawei Honor 7 Review“. Digital Trends. Посетено на 8 August 2016.
 8. 8,0 8,1 Ellis, Tomos (4 June 2015). „Honor 4X review“. TechRadar. Посетено на 8 August 2016.
 9. 9,0 9,1 9,2 Hanson, Matt (July 2016). „Honor 7 review“. TechRadar. Архивирано од изворникот на 13 August 2016. Посетено на 8 August 2016.
 10. Petrov, Daniel. „Honor 20 Pro lands with record lens aperture and 'holographic' design“. Phone Arena (англиски). Посетено на 2019-07-19.
 11. „Huawei's sub-brand HONOR launches new smartphone products in Britain - Xinhua | English.news.cn“. www.xinhuanet.com. Архивирано од изворникот на 2021-05-12. Посетено на 2019-07-19.
 12. Boxall, Andy (29 October 2014). „Huawei tries something new, relaunches the Honor 6 smartphone without the Huawei name“. Digital Trends. OCLC 810203593. Посетено на 9 August 2016.
 13. Khan, Danish (10 October 2015). „Huawei planning to make smartphones in India“. The Economic Times. Посетено на 9 August 2016.
 14. „Huawei P8 Sells Out in One Day“. PhoneArena. 24 April 2015. Посетено на Apr 23, 2015.
 15. „Huawei Honor 7 to launch in the UK for less than £200“. GSM Arena. Посетено на 31 October 2016.
 16. Brown, Mike (14 December 2015). „Huawei In America: Budget 'Honor' Smartphone Brand Expected To Launch In US“. International Business Times. IBT Media. Посетено на 9 August 2016.
 17. Nofuente, Kyle (18 December 2015). „Huawei Mate 8 and Honor 5X Debuting in US at CES 2016: Report“. Tech Times. Посетено на 8 September 2016.
 18. Fried, Ina (16 August 2016). „Despite its tiny U.S. market share, China's Huawei is launching a second brand here“. Recode. Vox Media. Посетено на 30 August 2016.
 19. 19,0 19,1 Rehm, Lars (12 July 2016). „Huawei's Honor 8 comes with dual cam, no Leica branding“. Digital Photography Review. Посетено на 9 August 2016.
 20. Wiggers, Kyle (16 December 2016). „With the wave of a magic wand, Huawei unveils the AI-powered Honor Magic“. Digital Trends. Посетено на 10 May 2017.
 21. „Huawei Honor Magic“. GSM Arena. Посетено на 10 May 2017.
 22. „CES 2017: Huawei announces global launch of Honor 6x, priced at $249“. Firstpost. 5 January 2017. Архивирано од изворникот на 2017-06-02. Посетено на 10 May 2017.
 23. Woollaston, Victoria (3 January 2017). „CES 2017: Honor unveils a £225 handset with a two-day battery life“. Wired. Посетено на 10 May 2017.
 24. Grush, Andrew (10 January 2017). „Best of CES 2017: the most impressive products from the show“. Android Authority. Посетено на 10 May 2017.
 25. Banerjee, Ankit. „Interview with Honor VP Zack Zhang at CES 2017“. Android Authority. Посетено на 10 May 2017.
 26. „Digital Trends Top Tech of CES 2017 Award Winners“. Digital Trends. Архивирано од изворникот на 2020-11-02. Посетено на 10 May 2017.
 27. Davies, Chris (8 January 2017). „The Best of CES 2017“. Slash Gear. Посетено на 10 May 2017.
 28. Herrick, Justin (9 January 2017). „Talk Android Best of CES 2017 Awards“. Talk Android. Посетено на 10 May 2017.
 29. Warren, Tom (5 April 2017). „The Honor 8 Pro is a Huawei P10 with stronger specs and a smaller price“. The Verge. Vox Media. Посетено на 10 May 2017.
 30. „Huawei Honor 8 Pro“. GSM Arena. Посетено на 10 May 2017.
 31. Singleton, Micah (27 June 2017). „The Honor 9 is now available in Europe“. The Verge. Vox Media. Посетено на 27 July 2017.[мртва врска]
 32. Rutnik, Mitja. „This is how many Honor 9 units have been sold so far“. Android Authority. Посетено на 27 July 2017.
 33. Swingle, Joshua (10 July 2017). „Over 1 Million Honor 9 Units Sold Within First Month“. Android Headlines. Посетено на 27 July 2017.
 34. Honor. „Honor 10 named 'EISA Lifestyle Smartphone 2018 - 2019'. www.prnewswire.com (англиски). Посетено на 2019-06-13.
 35. Murnane, Kevin. „Which Smartphone Has The Fastest Charging Technology?“. Forbes (англиски). Посетено на 2018-07-11.
 36. „Honor 8X wins 'Discipline Product' award at iF Awards 2019“. TechJuice (англиски). 2019-03-11. Посетено на 2019-06-13.
 37. Honor. „Honor Play Named "Best of IFA 2018" by Global Top-Tier Media“. www.prnewswire.com (англиски). Посетено на 2019-06-13.
 38. „HONOR View20 with Three World-First Technologies Announced“. DATAQUEST (англиски). 2018-12-10. Посетено на 2019-06-13.
 39. „Honor 10 Lite launched in India; check out price, specifications“. www.businesstoday.in. Посетено на 2019-06-13.
 40. „Honor View 20 global launch today; check out price, specifications“. www.businesstoday.in. Посетено на 2019-06-13.
 41. Porter, Jon (2019-05-21). „The Honor 20 Pro has flagship specs with a midrange price“. The Verge. Посетено на 2019-06-13.
 42. „Honor 9X officially launches in Europe, complete with Google apps“. Android Authority (англиски). 2019-10-25. Посетено на 2020-01-16.
 43. 43,0 43,1 Rogerson 2019-12-17T15:40:36Z, James. „Honor View 30 release date, news and features“. TechRadar (англиски). Посетено на 2020-01-16.
 44. „Honor launches the View 30 Pro and 9X Pro globally“. xda-developers (англиски). 2020-02-24. Посетено на 2020-02-25.
 45. 45,0 45,1 45,2 45,3 Frumusanu, Andrei. „Honor Launches Honor 30 Series in China: Three New Premium Devices“. www.anandtech.com. Посетено на 2020-04-16.
 46. „Huawei Honor 6 – Full phone specifications“. GSM Area. Посетено на 8 August 2016.
 47. Hoyle, Andrew (31 October 2014). „Huawei Honor 6 review: A budget phone, stuffed with top-end tech“. CNET. Посетено на 8 August 2016.
 48. Hoyle, Andrew (20 May 2015). „Huawei Honor 6 Plus review: A great, affordable phone, muddied by outdated software“. CNET. Посетено на 8 August 2016.
 49. „Huawei Honor 6 Plus – Full phone specifications“. GSM Arena. Посетено на 8 August 2016.
 50. „Huawei Honor 7 – Full phone specifications“. GSM Arena. Посетено на 8 August 2016.
 51. „Huawei Honor 7“. NDTV. Посетено на 8 August 2016.
 52. Leigh, Jayme. „Huawei Honor 10 GT Release Date and Specifications“. www.insightportal.io. Посетено на 2018-07-13.
 53. Gibbs, Samuel (2019-05-21). „Honor 20: Huawei Android phone launch defies Donald Trump“. The Guardian (англиски). ISSN 0261-3077. Посетено на 2019-06-03.
 54. „Honor 20“. Stuff (англиски). Посетено на 2019-07-02.
 55. „Honor 20 Review - A Decent Budget Flagship Behind A Flashy Exterior“. xda-developers (англиски). 2019-06-26. Посетено на 2019-07-02.
 56. Frumusanu, Andrei. „The Honor 20 Pro: A Quad-camera Hands-On Review“. www.anandtech.com. Посетено на 2019-06-03.
 57. „Hands on with the Honor 20 Pro: top smartphone with an uncertain future“. AndroidPIT (англиски). Архивирано од изворникот на 2019-09-14. Посетено на 2019-06-03.
 58. in 2003, Team XDA 2 posts see posts > XDA-Developers was established; Assistant, back in the days of the Personal Digital; or "PDA" (2019-06-21). „DXO Scorecard for Honor 20 Pro suggests phone will still be on sale soon“. xda-developers (англиски). Архивирано од изворникот на 2019-07-02. Посетено на 2019-07-02.
 59. April 2020, James Rogerson 07. „Honor 30 and Honor 30 Pro specs have appeared on an official database“. TechRadar (англиски). Посетено на 2020-04-16.
 60. April 2020, James Rogerson 15. „Honor 30 release date, news and features“. TechRadar (англиски). Посетено на 2020-04-16.
 61. April 2020, James Rogerson 09. „Honor 30 Pro shown off with quad-lens camera in seemingly official renders“. TechRadar (англиски). Посетено на 2020-04-16.
 62. „Huawei Honor 3C – Full Phone Specifications“. GSM Arena. Посетено на 8 August 2016.
 63. „Huawei Honor 4C – Full phone specifications“. GSM Arena. Посетено на 8 August 2016.
 64. Dhapola, Shruti (2 June 2015). „Huawei Honor 4C review: Stunning rear camera, but lack of space is a disappointment“. The Indian Express. Indian Express Limited. OCLC 70274541. Посетено на 8 August 2016.
 65. „Huawei Honor 6C“. Gadgets360. NDTV. Посетено на 26 July 2017.
 66. „Huawei Honor V8 – Full phone specifications“. GSM Arena. Посетено на 30 August 2016.
 67. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2019-12-20. Посетено на 2020-11-03.
 68. „Honor View 20 will pack the flagship Kirin 980 chipset, AnTuTu shows“. GSMArena.com (англиски). Посетено на 2018-12-13.
 69. „Honor View 20 in a retail box appears in the wild“. GSMArena.com (англиски). Посетено на 2018-12-13.
 70. Sin, Ben. „Honor V30 Pro Review: All The Pros And Cons Of The Huawei Mate 30 Pro — For Half The Price“. Forbes (англиски). Посетено на 2020-01-13.
 71. „Huawei Honor X1“. NDTV. Посетено на 8 August 2016.
 72. „Huawei MediaPad X1 – Full tablet specifications“. GSM Arena. Посетено на 8 August 2016.
 73. Sivanadan, Anvinraj (27 August 2015). „Huawei Honor X2 Tablet Available for $352 on Gear Best with Free Shipping“. International Business Times. IBT Media. Посетено на 8 August 2016.
 74. „Huawei MediaPad X2 – Full tablet specifications“. GSM Arena. Посетено на 8 August 2016.
 75. „Huawei MediaPad X2“. Phone Arena. Посетено на 8 August 2016.
 76. „Huawei Honor 3X G750 – Full phone specifications“. GSM Arena. Посетено на 8 August 2016.
 77. Low, Aloysius (13 February 2014). „Huawei Honor 3X review review: Meet Huawei's 'true' eight-core smartphone“. CNET. CBS Interactive. Посетено на 8 August 2016.
 78. „Huawei Honor 4X – Full phone specifications“. GSM Arena. Посетено на 8 August 2016.
 79. Mohan, Komal (31 March 2015). „Huawei Honor 4X review“. The Times of India. The Times Group. OCLC 23379369. Посетено на 8 August 2016.
 80. „Huawei Honor 5X – Full phone specifications“. GSM Arena. Посетено на 8 August 2016.
 81. Boxall, Andy (21 June 2016). „Hands On: Huawei Honor 5X“. Digital Trends. Посетено на 8 August 2016.
 82. Pesce, Maurizo (11 July 2016). „Review: Huawei Honor 5X: The Price Is Righteous“. Wired. Condé Nast. ISSN 1059-1028. OCLC 24479723. Посетено на 8 August 2016.
 83. „Honor 9X and 9X Pro smartphones announced“. Geeky Gadgets (англиски). 2019-07-23. Посетено на 2019-07-24.
 84. July 23, Rounak Jain; 2019; P.m, 5:49 (2019-07-23). „Honor 9X, Honor 9X Pro launched with Kirin 810, 48MP rear camera and more“. PCMag India (англиски). Архивирано од изворникот на 2019-07-24. Посетено на 2019-07-24.CS1-одржување: бројчени имиња: список на автори (link)
 85. phones, Siddharth Chauhan 2019-07-23T13:16:48Z Mobile. „Honor 9X and 9X Pro with Kirin 810 processor launches in China“. TechRadar India (англиски). Посетено на 2019-07-24.
 86. Vasile, Cosmin. „Honor 9X and 9X Pro go official with pop-up cameras, huge displays“. Phone Arena (англиски). Посетено на 2019-07-24.
 87. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2020-11-17. Посетено на 2020-11-03.
 88. „Honor launches the stunning Honor 8 Lite in India through offline channels » PhoneRadar“. 11 May 2017. Посетено на 28 July 2017.
 89. S; May 21, ra Vogel |; Smartphones, 2019-- 14:18 GMT| Topic. „Honor 20 Lite review: Budget smartphone with good cameras, but competition is fierce Review“. ZDNet (англиски). Посетено на 2019-06-03.
 90. „The Honor 20 Lite is official: the future mid-range star?“. AndroidPIT (англиски). Архивирано од изворникот на 2019-06-03. Посетено на 2019-06-03.
 91. „Honor 10X Lite launches with 48MP quad cameras, Kirin 710 SoC and 5,000mAh battery“. 31 October 2020.
 92. „Huawei Honor 4 Play – Full phone specifications“. GSM Arena. Посетено на 8 August 2016.
 93. „Huawei Honor 4 Play“. NDTV. Посетено на 8 August 2016.
 94. „Huawei Honor Note 8 – Full phone specifications“. GSM Arena. Посетено на 30 August 2016.
 95. Peckham, James (11 February 2016). „Honor Band Z1 review“. TechRadar. Архивирано од изворникот на 2016-06-24. Посетено на 9 August 2016.
 96. „Huawei Honor Band Z1“. PC Magazine. 22 January 2016. ISSN 0888-8507. Посетено на 9 August 2016.
 97. „Huawei Honor Band 3 Review“. GeekySplash. Архивирано од изворникот на 2019-07-29. Посетено на 11 August 2017.
 98. „Honor Band 4 Review, Specifications - Thrashes its competition!“. GeekySplash. Архивирано од изворникот на 2019-01-19. Посетено на 13 January 2019.
 99. „Honor Band 4 Running Edition launched in China: Price, specifications“. Indian Express. Посетено на 22 September 2018.
 100. https://www.gsmarena.com/honor_router_3_arrives_with_wifi_6_support_and_up_to_3000_mbps_speeds-news-44371.php