Формула 1

(Пренасочено од F1)

Формула 1, скратено Ф1, е највисоката класа на автотрки според Меѓународната федерација за автомобилизам (ФИА) — врховниот светски орган за автоспорт. Името „формула“ доаѓа од низата одредби и правила кои сите учесници и возила мора да ги задоволат за да учествуваат во натпреварувањето. Првенството на Ф1 се состои од низа трки познати како Голема награда кои се одржуваат во текот на секоја година, обично од март до ноември, на наменски изградени писти, а во неколку случаи и на градски улици. Резултатите од сите трки се комбинираат за да се добие вкупниот победник на првенството за возачи и за конструктори.

Формула 1
F1 logo.svg
Категоријаболиди
Земјамеѓународно
Прва сезона1950[1]
Возачи22
Екипи11
Конструктори11
Изработувачи на моторитеКосворт · Ферари · Мерцедес · Рено
Добавувачи на гумиПирели
Првопласиран возачГерманија Себастијан Фетел
(Ред Бул Рејсинг)
Првопласиран конструкторАвстрија Ред Бул Рејсинг
Порталformula1.com
Motorsport current event.svg Тековна сезона
Михаел Шумахер и Ферари се најтрофејниот возач и најуспешниот конструктор во Ф1. Тој освои седум титули (во 1994, 1995, 2000, 2001, 2002, 2003 и 2004). Но во 2020 сезона, Луис Хамилтон ја освои својата седма титула и му го постигна на Михаил Шумахер рекордот.

Возилата се тркаат со големи брзини на мошне сложени виулести патеки. Постигнуваат брзини над 350 км/ч. Дизајнот на возилата постојано се менува и напредува во поглед на електрониката, аеродинамиката, амортизацијата и пневматиците.

Иако Ф1-трките и најголемиот дел од конструкторите потекнуваат од Европа, Големи награди се одржуваат низ целиот свет. Некои од трките во Европа и Америка се заменети со Бахреин, Кина, Сингапур, Обидинети Арапски Емирати и Јапонија, а од 2021 г. и Саудиска Арабија.

Ф1-трките се голем телевизиски настан следен од милиони луѓе во двесте земји.

Натпреварувањето е регулирано од ФИА, а комерцијалните права за Ф1 се пренесени на Групата Формула Еден.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Уредбите за формулата се направени во 1946 г. Првата трка се одржала во 1947 г, а првата сезона (светско првенство) била во 1950 г.

Надворешни врскиУреди