Eupleridae
EupleresGoudotiSmit.jpg
Eupleres goudotii
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Mammalia
Ред: Carnivora
Подред: Feliformia
Семејство: Eupleridae
(Chenu, 1850)
Типски род
Eupleres
(Doyère, 1835)

Eupleridae се семејство на цицачи од редот Ѕверови (Carnivora); Познат како мадагаскарски грабливци или мадагаскарски мунгоси. Најпознатите од нив е фоса[1]. Видовите од оваа семејство се живеат во шумите на Мадагаскар.

ТаксономијаУреди

Семејство Eupleridae

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

мрежно место МСЗП