Destiny's Child (албум)

Destiny's Child е првиот албум на R&B групата Destiny's Child, издаден преку Columbia Records во 1998. Од него се издвоиле сингловите „No, No, No“ и „With Me“, а групата освоила и награда за Најдобар R&B/Соул Албум на Годината на Soul Train Lady of Soul Наградите.

„Destiny's Child“
Студиски албум од Destiny's Child
Издаденфевруари 17 1998 (1998-02-17)
Снимен1997–1998
ЖанрR&B
Траење56:16
Издавачка куќаColumbia
CK-67728
ПродуцентТим и Боб, Силвија Бенет-Смит, Џери Дуплесис, Џемалин Дупри, Роб Фусари, Че Грине, Винсент Херберт, Виклиф Џин, KLC, Џеј Линколн, Марк Моралес, О'Дел, Кори Руни, Тери Т., Крег Б., Карл Вашингтон, Д'Вејн Виџинс
Destiny's Child — Хронологија
Destiny's Child
(1998)
The Writing's on the Wall
(1999)
Издадени песни од Destiny's Child
 1. "No, No, No"
  Издадена: 11 ноември, 1997
 2. "With Me"
  Издадена: 19 јануари, 1998

Албумот поминал шест недели на табелата Билборд 200 во САД, но никогаш не се искачил на повисоко место од 63. Во Обединетото Кралство, се искачил во топ 75 на табелата. Продадени се 1 милион копии во САД и 3 милиони копии ширум светот[1]. Од 2002 албумот повеќе не бил принтиран и тешко можел да се најде. Повеќето музички критичари дале позитивни критики за албумот.

Список на песниУреди

 1. „Second Nature“ - 5:10
 2. No, No, No Дел 2“ - 3:25
 3. With Me Дел I“ – 3:26
 4. „Tell Me“ – 4:47
 5. „Bridges“ – 4:05
 6. „No, No, No Дел 1“ – 4:00
 7. „With Me Дел II“ – 4:16
 8. „Show Me the Way“ – 4:20
 9. „Killing Time“ – 5:09
 10. „Illusion“ – 3:53
 11. „Birthday“ – 5:15
 12. „Sail On“ – 4:06
 13. „My Time Has Come“ – 4:25

Други песниУреди

 1. „Never Had a Love Like Mine“
 2. „I Try“
 3. вSomething for Me“
 4. „Wide Open“
 5. „Before I Let Go“

ТабелиУреди

Табела (1998) Највисока
позиција
Канада Топ 50 Албуми 16
Холандска Табела за Албуми[2] 19
САД Билборд 200 67
САД Билборд тОП R&B/Хип-Хоп Албуми 6
Табела (2001) Највисока
позиција
ОК Албум Табела 67

НаводиУреди

 1. „Destiny's Child Biography and Sales“.
 2. „DESTINY'S CHILD - DESTINY'S CHILD (ALBUM)“. DutchCharts. Посетено на 2008-07-20.