Capture One (се чита: Кепчр Уан; исто така познато како Capture One Pro, C1Pro или уште по кратко C1 од страна на корисниците) е професионалнен raw converter односно уредувач на фотографии, кој е развиен од страна на Phase One компанијата од Данска. Наменета му е обработување на големи количини на професионални RAW материјали кои треба да бидат брзо и ефикасно процесирани во bitmap фотографии. Capture One е компатибилен да прави конверзии од camera raw формати на датотеки во на пример најпознатите TIFF и JPEG датотеки како и други не толку користени, и поддржува воедно е и најдобриот до сега во фотографирање преку компијутер.[1] Се користи аматерски и професионално.

Capture-one-logo.png
ПрограмериPhase One
Стабилно издание11.0.1.30 / 20 јануари 2018; пред 2 години (2018-01-20)
Опер. системWindows, macOS
Видобработка на фотографии
Лиценцасопствен
Мреж. местоphaseone.com/captureone/

ОсобеностиУреди

Најновата верзија е верзијата 11.0, која е достапна и за двете macOS и Microsoft Windows платформи под Capture One Pro 11. За сопствениците на дигитални грбови (digital backs) од Phase One, Mamiya, и Leaf, софтверот е бесплатен и се нарекува Capture One DB (digital back only). Сопствениците на Sony дигитални камери може да го користат за Фотографирање Capture One Express Sony за бесплатно (надградби на целосната верзија, Capture One Express Sony Pro Sony, е достапен за купување). Capture One е адаптиран, за кинески (поедноставен), чешки, англиски, француски, германски, италијански, јапонски, корејски, шпански и шведски јазик.

Карактеристики на филмск зрно, корекција со слоеви, локални корекција, корекција на грешките, црна-бела конверзија, способност да се печати директно од Capture One, Profoto студио додаток, Profoto има интеграција со фотографирање и осветлување , iPad и iPhone безжично контролирање преку Фотографирање со Пилот апликација,[2][3] намалување на шум, колор корекција, бришење на точки, (висок динамички опсег ВДО) - HDR алатки, алатки за леќи и изострување.

SoftwareHow v10.1 заклучи дека програмата „е импресивна алатка, со високо ниво на квалитет и професионално уредување на слики. За повеќето корисници, е малку премногу моќен за секојдневна употреба, но ако имате потреба највисок квалитет ова е вистинското парче софтвер.“[4]

НаводиУреди

  1. „Capture One“. Luminous Landscape. Посетено на 6 јануари 2016.
  2. „New features in Pro 9“. Посетено на 6 јануари 2016.
  3. „Review Capture Pilot v1.2 With Camera Control“. Посетено на 6 јануари 2016.
  4. Boldt, Thomas. „Capture One Pro Review 2017: The Gold Standard for RAW Editing?“. Посетено на 11 август 2017.

Надворешни врскиУреди