Отвори го главното мени

Црвено и Црно (француски: Le Rouge et le Noir) — историско-психолошки роман од францускиот писател Стендал, објавен во два тома во ноември 1830.[1] Го прикажува обидот на младо момче од провинцијата да се стекне со повисок социјален статус преку комбинација од напорна работа, талент, измама, и хипокризија. На крајот дозволува страстите да го изневерат.

Црвено и Црно  
StendhalRedandBlack04.jpg
АвторСтендал
Наслов на
оригиналот
Le Rouge et le Noir
ЗемјаФранција
Јазикфранцуски
Жанр(ови)психолошки роман
образовен

Судејќи според оригиналниот наслов на делото, Црвено и Црно: Хроника на XIX век, освен психолошки портрет на допадливиот главен лик Жилиен Сорел, писателот прави анализа и социолошка сатира на француското општество за време на бурбонската реставрација (1814–30).[2] Насловот на романот се однесува на конфликтот помеѓу верските (црно) и секуларните (црвено) убедувања на протагонистот,[3] што е предмет на дебата во книжевните кругови.[4]

НаводиУреди

  1. Garzanti, Aldo (1974) [1972] (на Italian). Enciclopedia Garzanti della letteratura. Milan: Garzanti. стр. 874. 
  2. Benét’s Reader’s Encyclopedia, Fourth Edition, (1996) p. 859.
  3. „The Red and The Black“. www.nytheatre.com. конс. 2016-02-05. 
  4. Red and Black?

Надворешни врскиУреди