Циганите од Свинија

Циганите на Свинијадокументарен филм од 1998 година за ромското население во Свинија, Словачка. Филмот ги документира луѓето во заедницата и го следи Дејвид Шефел, канадски антрополог, додека тој се обидува да добие поддршка од добротворни агенции „Хејфер проџект интернешнл“, Канадската агенција за меѓународен развој и „Живеалиште за човештво интернешнл“.

„Циганите од Свинија“
РежисерЏон Паскиевич
ПродуцентЏо Мекдоналд
Национален филмски одбор на Канада
МонтажаК. Џорџ Годвин, Џон Паскиевич
Премиера1998
Времетраење95 мин.[1]
ЈазикАнглиски и словачки со англиски превод за време на словачките разговори

Филмот бил режиран од Џон Паскиевич, а го продуцирал Џо Мекдоналд преку Националниот филмски одбор на Канада.[2][3]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. The Gypsies of Svinia (VHS tape, 1998). [WorldCat.org]. OCLC 74420036. Посетено на 4 април 2021.
  2. Canada, Government of Canada, National Film Board of. „National Film Board of Canada“. www.onf-nfb.gc.ca. Посетено на 4 април 2021.
  3. „Metro Cinema Society: Gypsies of Svinia“. Metrocinema.org. 17 мај 2002. Архивирано од изворникот на 2018-04-07. Посетено на 4 април 2021.

Надворешни врски уреди