Централно Конго

Централно Конго (француски: Kongo central) — покраина во Демократска Република Конго и единствената што излегува на море.[1]

Централно Конго
Kongo central
Покраина
Местоположба на Централно Конго
Координати: 05°49′S 13°29′E / 5.817° S; 13.483° E / -5.817; 13.483Координати: 05°49′S 13°29′E / 5.817° S; 13.483° E / -5.817; 13.483
Земја Демократска Република Конго
Адм. центарМатади
Најголем градМатади
Управа
 • УправникСимон Мбаки Бачија
Површина
 • Вкупна53.920 км2 (20,820 ми2)
Население (2010)
 • Вкупно4.522.942
 • Густина84/км2 (220/ми2)
Службен јазикфранцуски
Национален јазикконгоански
Мреж. местоkongocentral.net

ИсторијаУреди

Покраината Долно Конго првобитно се нарекувала Централно Конго (Kongo Central),[2][3] а потоа Долен Заир (Bas-Zaïre). Во времето на остамостојувањето на ДР Конго, оваа територија била дел од поголемата покраина Леополдвил, во чиј состав влегувале подрачјата на градот Киншаса и окрузите Кванго, Квилу и Мај-Ндомбе.

ГеографијаУреди

 
Предел во Централно Конго
 
Вуду-маски од Централно Конго

Ова е единствената покраина во земјата што излегува на Море. Се граничи со градот Киншаса на североисток, покраината Кванго, Ангола на југ и Република Конго и анголската ексклава Кабинда на север.

Населени местаУреди

Административен центар на покраината е Матади. Единствениот друг град е Бома. Останатите населени места се помали и влегуваат во окрузите Долна Река, Катаракт и Лукаја.

Населено
место
Округ Територија Население
(2010)[4]
Местоположба[4]
Бома 167.326 5°51′ S; 13°03′ E / 5.85° S; 13.05° E / -5.85; 13.05 (Бома)
Инга Долна Река Чела 10.417 5°39′ S; 13°39′ E / 5.65° S; 13.65° E / -5.65; 13.65 (Инга)
Касангулу Лукаја Касангулу 30.724 4°35′ S; 15°11′ E / 4.58° S; 15.18° E / -4.58; 15.18 (Касангулу)
Кимвула Лукаја Кимвула 5°43′03″ S; 15°57′44″ E / 5.717412° S; 15.962191° E / -5.717412; 15.962191 (Кимвула)
Кимпесе Катаракт Сонгоголо 53.660 5°33′ S; 14°26′ E / 5.55° S; 14.43° E / -5.55; 14.43 (Кимпесе)
Кинзау-Мвуете Долна Река Чела 17.870 5°29′ S; 13°17′ E / 5.48° S; 13.28° E / -5.48; 13.28 (Кинзау-Мвуете)
Кисанту Лукаја Касангулу 77.797 5°08′ S; 15°04′ E / 5.13° S; 15.07° E / -5.13; 15.07 (Кисанту)
Лукула Долна Река Лукула 31.394 5°23′ S; 12°57′ E / 5.38° S; 12.95° E / -5.38; 12.95 (Лукула)
Луози Катаракт Луози 13.258 4°57′ S; 14°08′ E / 4.95° S; 14.13° E / -4.95; 14.13 (Луози)
Мадимба Лукаја Мадимба 4°58′48″ S; 15°08′46″ E / 4.980084° S; 15.14622° E / -4.980084; 15.14622 (Мадимба)
Матади 291.338 5°49′ S; 13°29′ E / 5.82° S; 13.48° E / -5.82; 13.48 (Матади)
Мбанза-Нгунгу Катаракт Мбанза-Нгунгу 97.037 5°15′ S; 14°52′ E / 5.25° S; 14.86° E / -5.25; 14.86 (Мбанза-Нгунгу)
Муанда Муанда 86.896 5°56′ S; 12°21′ E / 5.93° S; 12.35° E / -5.93; 12.35 (Муанда)
Секе-Банза Долна Река Секе-Банза 6.015 5°20′ S; 13°16′ E / 5.33° S; 13.27° E / -5.33; 13.27 (Секе-Банза)
Сонгололо Катаракт Сонгололо 12.382 5°42′ S; 14°02′ E / 5.70° S; 14.03° E / -5.70; 14.03 (Сонгололо)
Чела Долна Река Чела 45.588 4°58′0″S 12°56′0″E / 4.96667° S; 12.93333° E / -4.96667; 12.93333 (Чела)

НаводиУреди

  1. На море излегува и главиот град Киншаса, кој може да се смета за град-покраина.
  2. „Constitution de la République Démocratique du Congo du 1er août 1964“. Global Legal Information Network. 1964. Посетено на 22 May 2012. (Член 4)
  3. „Constitution de la République Démocratique du Congo du 24 juin 1967“. Global Legal Information Network. 1967. Посетено на 22 May 2012. (Член 1)
  4. 4,0 4,1 „Bas-Congo: largest cities and towns and statistics of their population“. World Gazetteer. Архивирано од изворникот на 16 Dec 2012.

Надворешни врскиУреди