Цаи Ах-хсин (1899–1990) била прва лекарка на колонијалниот Тајван.[1][2]

Цаи во 1934 година

Завршила на Токискиот медицински колеџ за жени во 1921 година, а потоа стажирала во болницата Таихоку во Тајван. Во 1924 година, Цаи се венчала со активистот за независност на Тајван, Пенг Хуа-јинг.[3] Таа основала своја болница во Тајџунг во 1925 година. Создала семинар за обука на акушерки за акушерство, што бил дел од нејзината болница. Сепак, таа морала да го прекине семинарот во 1938 година, бидејќи Јапонците, кои ја нападнале северна Кина во 1937 година, дошле на нејзиниот семинар и принудиле некои од студентите да работат за нив како медицински сестри на фронтот.

Сериската драма „Wave Washing Sands“ за нејзиниот живот ја освоила најдобрата сериска драма на доделувањето на наградите Златни Ѕвона во 2005 година.[4]

НаводиУреди

  1. „Self Expression | The Archives of Institute of Taiwan History, Academia Sinica - Taiwan Archives Online“. Archives.ith.sinica.edu.tw. Посетено на 2015-07-03.
  2. Doris T. Chang (20 February 2009). Women's Movements in Twentieth-Century Taiwan. University of Illinois Press. стр. 32–. ISBN 978-0-252-09081-3.
  3. Han Cheung (5 June 2016). „A lifelong desire to learn“. Taipei Times. стр. 12. Посетено на 5 June 2016.
  4. „Dramas, serials take most wins at Golden Bell show_life_English_SINA.com“. English.sina.com. 2005-11-14. Посетено на 2015-07-03.