Хорст-Херцхорн (германски: Horst-Herzhorn) — општинска заедница во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Хорст. Била создадена на 1 јануари 2008 година со спојување на општинските заедници Хорст и Херцхорн.

Општинската заедница Хорст-Херцхорн се состои од следниве општини:

 1. Алтенмор
 2. Бломеше Вилднис
 3. Борсфлет
 4. Енгелбрехче Вилднис
 5. Херцхорн
 6. Хоенфелде
 7. Хорст
 8. Кибицраје
 9. Колмар
 10. Кремпдорф
 11. Нојендорф кај Елмсхорн
 12. Зомерланд

53°49′01″N 9°37′01″E / 53.817° СГШ; 9.617° ИГД / 53.817; 9.617