Хама е село и поранешна општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2010 година, селото е дел од градот Херинген.

Хама
Недостасуваат координати!
Управа
Земја Германија
Покраина Внесете покраина
Округ {{{Kreis or district}}}
Население {{{Einwohner or  population}}}
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)