Хабур е река во Турција и Сирија, лева притока на Еуфрат. Должината е 486 км. Сливот зафаќа површина од 37.081 км². Просечното испуштање вода во устието е околу 70 м³/с.

Реката Кабур, Сирија, во близина на Тел Шеик Хамад

Реката извира во југоисточниот дел на Турција, во планините Карачадаг, тече по висорамнината Џезире. Се влева во Еуфрат лево во источна Сирија. Количината на вода во реката варира многу во зависност од сезоната. Зимско-пролетни поплави. Речната вода се користи за наводнување. На брегот се наоѓа градот Ел Хасака.

Наводи уреди

Литература уреди

  • Хабур // Большая советская энциклопедия : [в 30 т.] / гл. ред. А. М. Прохоров. — 3-е изд. — М. : Советская энциклопедия, 1969—1978.
  • „SPATIAL ANALYSIS OF AGRICULTURAL LAND USE CHANGES IN THE KHABOUR RIVER BASIN OF NORTHEASTER SYRIA“ (PDF). www.isprs.org (англиски). Посетено на 2021-11-17. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)