Фоњод е град во Средна Унгарија. Фоњод е град во округот на жупанијата Шомоќ. Градот има 4.886 жители, според проценките од 2010 година.

Фоњод
Координати: 46°44′28″ N; 17°33′01″ E / 46.74119° N; 17.55030° E / 46.74119; 17.55030
Население (2004)
 • Вкупно5.195
 • Густина97,01/км2 (25,130/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Postal code8640
Повик. бр.85

МестоположбаУреди

Градот Фоњод се наоѓа во средишниот дел на Унгарија. Од престолнината Будимпешта, градот Фоњод е оддалечен само 150 километри југозападно. Фоњод се наоѓа во средишниот дел на Панонската Низина, на јужниот брег на Балатон. Надморската височина на градод е околу 110 метри.

ГалеријаУреди

Надворешни врскиУреди