Фотокина — најголем светски саем што се одржува во Европа за фотографските индустрии. Првата фотокина беше одржана во Келн, Германија, во 1950 година, а од 1966 година се одржува на секои две години во септември на Келнскиот саем и Изложбениот центар во Дојц. Многу фотографски и репрографски претпријатија прикажуваат нови и иновативни производи на саемот фотокина. Шоуто има два главни конкурента, кои се одржуваат годишно на два различни дела од светот. Шоуто CP+ што се одржува во Јокохама, Јапонија, кое првично било именувано како Јапонско шоу за камери и се одржува од почетокот на 1960-тите години. Во САД, главното фотографско шоу е PMA@CES, кое од 2012 година се соединило со Интернешнл ЦЕС (International CES), шоу за потрошувачка електроника во Лас Вегас.

Логото на Фотокина
Јужниот влез на Келнскиот саем за време на Фотокина во текот на 2008 година.

Историја

уреди
Податотека:Photokina 2016 (29795510772).jpg
Фотокина 2016

Првата фотокина се има одржано во 1950 година на иницијатива на Бруно Ул. Обележувајќи ја важноста на трговското шоу, претседателот на САД, Двајт Д. Ајзенхауер испратил телеграма со поздрав што го обележала отворањето на фотокина во 1956 година.

  • Шоуто во 2008 имало 1579 изложбеници од 46 држави и имало повеќе од 169.000 посетители од 161 држава.[1]
  • Фотокина во 2010 година се одржала од 21 до 26 септември. Имало 1251 фирма од 45 држави и над 180.000 посетители од 160 држави.[2]
  • Бројот на посетители пораснал на 185.000 од 166 држави за фотокина во 2012 година која се одржала од 18 до 23 септември. На таа фотокина имало 1158 фирми од 41 држава.[3] Посетеноста во 2014 година останала иста со околу 185.000 посетители.[4]
  • Саемот фотокина во 2016 година е првиот кој се одржал под новиот слоган „Замислете го неограничено“ (Imaging unlimited) од 20 до 25 септември 2016. Оваа фотокина била посетена од околу 191.000 посетители.[5]
  • Следната фотокина ќе се одржи во Келн, Германија од 25 до 30 септември во 2018 година.

Наводи

уреди
  1. photokina report 2008 Архивирано на 26 февруари 2010.
  2. „photokina report 2010“. News-photokina.koelnmesse.info. Архивирано од изворникот на 2012-07-24. Посетено на 16 февруари 2013.
  3. „photokina report 2012“. photokina.de. 2011-08-15. Посетено на 16 февруари 2013.
  4. koelnmesse (21 септември 2014). "photokina 2014: Final Report". Соопштение за печат.  посет. 24 септември 2014 г „архивски примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот на 2014-09-29. Посетено на 2017-02-09.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  5. http://www.photoscala.de/2016/09/26/rueckblick-das-war-die-photokina-2016/

Надворешни врски

уреди