Флоренс Калкот родено Њуман (1866 - 21 јануари 1938) била британска вајарка на портрети медалјони и медали.

Флоренс Калкот
Роден(а)Флоренс Њуман
1866
Сент Џејмс, Лондон Англија
Починал(а)21 јануари 1938(1938-01-21) (возр. 71–72)
Хендон, Лондон
ОбразованиеШкола за ликовни уметности Слејд
Познат(а) поСкулптура, медалист
СопружникФредерик Томас Калкот

Биографија уреди

Калкот е родена во областа Сент Џејмс во централен Лондон и студирала скулптура на Факултетот за ликовни уметности Слејд.[1][2] Прво изложувала дело на Кралската академија во 1890 година, а потоа редовно во водечките комерцијални галерии до 1930 година.[3] Калкот работела во бронза, восок и гипс на широк спектар на теми.[4] Специјализирала за создавање портретни медалјони и покажала примери на парискиот салон во 1897 и 1904 година и на Кралската академија во 1906 и 1907 година.[1][3] Вкупно таа покажала 21 дело на Кралската академија помеѓу 1890 и 1925 година и исто така изложувала во Кралската шкотска академија, Кралскиот институт за ликовни уметности во Глазгов и со Друштвото на жени уметници.[4] Таа се омажила за вајарот Фредерик Томас Калкот во 1912 година и понекогаш работеле заедно на нарачки.[1][2] Калкот сликала и минијатури, од кои едната е во британската кралска колекција, а била избрана за придружна членка на Кралското друштво на минијатурни сликари.[4][5]

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 University of Glasgow History of Art / HATII (2011). „Florence Newman“. Mapping the Practice and Profession of Sculpture in Britain & Ireland 1851–1951. Архивирано од изворникот на 2022-05-19. Посетено на 13 January 2020.
  2. 2,0 2,1 Grant M. Waters (1975). Dictionary of British Artists Working 1900–1950. Eastbourne Fine Art.
  3. 3,0 3,1 James Mackay (1977). The Dictionary of Western Sculptors in Bronze. Antique Collectors' Club.
  4. 4,0 4,1 4,2 Sara Gray (2019). British Women Artists. A Biographical Dictionary of 1000 Women Artists in the British Decorative Arts. Dark River. ISBN 978 1 911121 63 3.
  5. „Portrait of a Girl“. Royal Collection Trust. Посетено на 13 January 2020.