Фазу Алиева (5 декември 1932 година - 1 јануари 2016 година) била руски поетеса, романсиер и новинар. Таа одиграла значајна улога во развојот на Дагестани во руската литература. Таа исто така била активист за човекови права.

Алиева во декември 2002 година

Таа била наградена со два ордени „Орден на честа“, два ордени за пријателство на народите и Орден Свети Андреј во 2002 година. Таа била наградена со Златен медал на Советскиот мировен фонд, Јубилеен медал на Светскиот мировен совет, и почесни награди во повеќе странски земји.[1]

Алиева е родена во областа Кунзахски во Дагестан, Русија. Таа починала во Махачкала, Дагестан, Русија, на 1 јануари 2016 година, од срцева слабост на 83-годишна возраст.[2]

Користена литератураУреди

  1. „Народная поэтесса Дагестана Фазу Алиева отметила свой день рождения“. Mkala.mk.ru. Посетено на January 1, 2016.
  2. „Скончалась национальная поэтесса Дагестана Фазу Алиева“. 163gorod.ru. Архивирано од изворникот на January 3, 2016. Посетено на January 1, 2016.

Надворешни врскиУреди