Фавикен бил ресторан сместен во општина Аре, Јемтланд, Шведска. Бил воден од готвачот Магнус Нилсон помеѓу 2008 и 2019 година. Храната што се служела во ресторанот била локализирана на имотите околу ресторанот, со само мал број исклучоци. Фавикен бил ставен во 50-те најдобри ресторани во светот во 2012 година и бил именуван како еден од првите десет ресторани во светот од водичот Загат во 2013 година. Ресторанот бил затворен на 14 декември 2019 година, бидејќи Нилсон сакал да продолжи со други проекти.[1][2]

Фавикен
Надворешниот изглед на имотот Фавикен
Фавикен во рамките на Шведска<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -73.2%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Локација на Фавикен во Шведска
Информации за ресторанот
Главен готвачМагнус Нилсон
Вид на хранаНордиска кујна
АдресаФавикен Егендом
ГрадЈарпен
Пошт. бр.83005
ЗемјаШведска
Координати63°26′07″N 13°17′35″E / 63.435256° СГШ; 13.293039° ИГД / 63.435256; 13.293039
Капацитет24
Мреж. местоfaviken.com

Опис уреди

 
Готвач Магнус Нилсон во Фавикен

Ресторанот се наоѓа на имотот Фавикен Егендом од 19 век, кој се состои од 20.000 хектари обработливо земјиште[3] и се наоѓа на околу 750 km северно од Стокхолм и 25 km по пат од ски-центарот Оре.[4] Сегашните сопственици го купиле имотот во 2003 година и го вработиле готвачот кој станал сомелиер Магнус Нилсон за да ги надгледува винарските визби. Тој се преселил во кујната откако не можел да најде некој друг да го стори тоа и станал главен готвач.[3][5] Нилсон го опиша своето поранешно работење како „ресторан за лосов фонду“.[5]

Ресторанот има 16 седишта, вклучувајќи и заедничка маса.[4] Појадокот се служи само за клиентите кои ќе преноќат во една од шесте соби.[3] Во ресторанот има тројца готвачи, вклучувајќи го и Нилсон, и вкупно седум вработени, вклучувајќи го и градинарот кој е заеднички со имотот.[5]

Нилсон објавил книга за готвење именувана по ресторанот на 1 октомври 2012 година. Предговорот го дал писателот за храна Матијас Крун.[6][7]

Мени уреди

Кујната што се служи во Фавикен е под влијание на нордиската кујна и користи локални состојки кои доаѓаат или од имотот или од многу блиску.[3] Исклучок од оваа локализација на кујната се шеќерот, солта и алкохолниот оцет.[3] Самиот готвач ги фаќа рибите во локално езерце, а јадењата се менуваат во зависност од тоа што е уловено. Нилсон објасни дека не верува дека постои нова нордиска кујна, но наместо тоа, описот на сите им овозможува на поединечни скандинавски ресторани да создаваат свои стилови на храна.[3] За вечера во Фавикен обично се служат четиринаесет јадења покрај мезе.[5]

Јадењата на менито вклучуваат топла коскена срж која се вади од голема писка на крава со помош на пила за две лица во средината на самата трпезарија. Тоа јадење особено е придружено со исечени коцки од сирово говедско срце, излупен морков и зелена сол од жалфија.[3] Други театарски јадења вклучуваат производител на сладолед што Нилсон намерно не го одржува: „Намерно не се грижам за мојот производител на сладолед, така што ќе испушта многу звуци“, објасни тој.[3]

Зеленчукот понекогаш се чува до осум месеци во рут продавница пред да се користи.[5]

Прием уреди

Адам Сакс од списанието Бон Апетит го опиша Фавикен како „најсмелиот ресторан во светот“.[3]

Фавикен бил прогласен за 34-ти во 50-те најдобри ресторани во светот во 2012 година, кога за првпат се појавил на листата.[4] Готвачот Рене Реџепи, од првопласираниот ресторан Нома, рече „ако имав шанса да одам каде било во светот во моментов, би одел во Фавикен“.[3] Фавикен бил именуван во првите десет ресторани во светот од водичот Загат во 2013 година.[8] Во 2016 година, Фавикен бил награден со две ѕвезди од Водичот Мишелин.

Рецензент за британскиот весник „Индипендент“ напиша дека „Вечерата во Фавикен никогаш не е ништо помалку од интересна, дури и ако има елементи (компир варени во распаднати есенски лисја) кои се повеќе претенциозни отколку вкусни“.[9] Друг рецензент за Дејли Телеграф напиша: „Неизмерното спојување на неверојатниот амбиент на Фавикен, уникатните јадења и западната романса на готвач кој го остави светот зад себе само затоа што го следеше, ја издигна нашата вечера во територијата на „најнезаборавниот оброк досега“".[10]

Во 2014 година, третата сезона од серијата „Умот на готвач“ на ПБС го прикажувала готвачот Нилсон во епизодите од 9 до 16. Секоја епизода покажувала различен аспект од интересот на готвачот за нордиската кујна и традиции и неговиот процес на создавање јадења за Фавикен. Епизодата 16, насловена „Фавикен“, им дала на гледачите поглед зад сцената за време на услугата за вечера во ресторанот.[11]

Фавикен и готвачот Магнус Нилсон биле вклучени и во шестата епизода од првата сезона на серијата „Готвачка маса“ на Нетфликс во 2015 година.[12]

Наводи уреди

 1. Why Fäviken, the restaurant in Sweden made famous by ‘Chef’s Table,’ is closing
 2. Street, Francesca (2019-05-07). 'Tired' chef shuts down Michelin restaurant“. CNN Travel (англиски). Посетено на 2019-05-08.
 3. 3,00 3,01 3,02 3,03 3,04 3,05 3,06 3,07 3,08 3,09 Sachs, Adam (15 August 2011). „Fäviken Rising“. Bon Appétit. Архивирано од изворникот на 2012-09-02. Посетено на 25 January 2013.
 4. 4,0 4,1 4,2 „Faviken“. The World's 50 Best Restaurants. 2012. Архивирано од изворникот на 2012-05-03. Посетено на 25 January 2013.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 Jenkins, Allen (22 January 2012). „Magnus Nilsson: the rising star of Nordic cooking“. The Observer. Посетено на 25 January 2013.
 6. Pleasance, Penny. „Fäviken“. New York Journal of Books. Посетено на 25 January 2013.
 7. Linde, V.C. (1 October 2012). „Review of 'Fäviken' by Magnus Nilsson“. Huffington Post. Посетено на 25 January 2013.
 8. „Two Swedish restaurants make Zagat top 10“. IceNews. 14 January 2013. Посетено на 25 January 2013.
 9. O'Flaherty, Mark C. (5 December 2014). „Sweden: My mission to Faviken for the meal of a lifetime: Mark C O'Flaherty journeys to an 18th-century barn in the middle of the snow-covered countryside to try Europe's most remote fine-dining experience“. The Independent.
 10. O'Ceallaigh, John (22 December 2014). „Faviken Magasinet: Sweden's one-of-a-kind fine-dining restaurant: Reviews claim Magnus Nilsson's 12-cover Faviken restaurant, found on an untouched 20,000-acre reserve in northern Sweden, is Michelin star-worthy, but it takes significant effort to dine there“. Daily Telegraph.
 11. „The Mind of a Chef: Season 3“. PBS. 28 September 2015.
 12. „Chef's Table (TV Series 2015–2019) - IMDb“.

Надворешни врски уреди

Матична страница