Тревор Бренан (роден на 29 септември 1973 година) е ирски поранешен играч на рагби . Играл за Барнхол, Бектив Ренџерс, Сент Мерис колеџот РФЦ, Ленстер, Стад Тулусејн и Ирска, а играл дури 13 пати. Играл или во вториот ред или како фланкер . Во 2007 година нападнал навивач и добил доживотна суспензија, која подоцна била намалена на пет години.

Тревор Бренан

Кариера

уреди

Роден во Лејкслип, Ирска, Бренан ја започнал својата кариера со Барнхол. Тој бил капитен на колеџот Сент Мери до нивната прва титула во АИБ лигата во 2000 година.

Бренан го направил своето деби за сениорскиот тим на Ирска во поразот со 13-37 против Јужна Африка на 13 јуни 1998 година [1] и продолжил со 13 тест настапи, вклучувајќи го и Светскиот куп во рагби во 1999 година . За време на овој турнир била тестирана абразивната слика на Бренан, по тепачката со Австралиецот Тутаи Кефу, на кого му помогнале двајца соиграчи кои му ги држеле рацете на Бренан.

Откако го напуштил Ленстер за Стад Тулузен, Бренан паднал во немилост кај ирската репрезентација. Последователно, тој продолжил да игра во три последователни финалиња на европските купови како дел од тимот на Стад Тулузен, со две победи (Перпингнан 2003, Стад Франсаис 2005) и еден пораз (против Оси 2004).[2][3]

Забрана и пензионирање

уреди

За време на мечот Тулуз против Алстер на стадионот Ернест Валон на 21 јануари 2007 година, Бренан скокнал во дел од публиката каде што биле поддржувачи на Алстер и удрил машки гледач. Потоа, Бренан тврдел дека злоупотребата на неговите очигледни „наводнети пјачи на пиво“ во неговиот бар во Тулуз ја поттикнала неговата акција. Неговиот вујко го презел ова дополнително тврдејќи дека се случила секташка злоупотреба, тврдење првично поддржано од клубот пред брзо да биде повлечено.[4] Во нивната истрага за инцидентот, европскиот рагби открил дека не се случила таква злоупотреба. Откриле дека Бренан бил мамуван поради стандардот на барот што го поседува во Тулуз.

Бренан го објавил своето пензионирање на 3 март 2007 година, пред резултатот од дисциплинскиот процес. За неговиот напад тој добил доживотна забрана за играње рагби, казнет со 17.000 фунти и наредено да плати отштета од 3.000 фунти на Бамфорд.[5]

Во јуни 2007 година, забраната била намалена на 5-годишна суспензија по жалба. Било утврдено дека доживотната забрана е „несразмерна“ со прекршокот. Сеќавањето на Бамфорд на настаните било забележано во изјавата на Одлуката на независниот комитет за жалби.[6]

По неговото пензионирање, Бренан и неговото семејство останале во Тулуз, каде што тој поседува ирски бар. Тој бил тренер на тимот на Тулуз Крабос Б до 18 години. Бренан имал повремени колумни, напишани од Гери Торнли, објавени во Irish Times, и се појавувал на телевизија како рагби коментатор. По неговото пензионирање, тој започнал да работи на компанија за рагби турнеи.

Во 2007 година, автобиографијата „ Срце и душа “ на Бренан, напишана со дух од Гери Торнли, ја освоил наградата „ Вилијам Хил“ во Ирска спортска книга на годината .[7]

Во 2008 година, тренерот за фитнес рагби на Ирска, Мајк МекГурн и Бренан биле дел од тренерскиот штаб за фудбалски правила на Ireland International во серијата меѓународни правила против Австралија.[8] И Бренан и МекГурн играа галски фудбал во нивната младост и биле поканети од ирскиот менаџер Шон Бојлан и ГАА да ја дадат својата експертиза од рагби во играта која е мешавина од австралиски и галски фудбал.

Наводи

уреди
  1. „Ireland International Teams: Results, Scorers, Dates and Venues 1874 to June 1999“. irishrugby.ie. 2007-01-26. Архивирано од изворникот на 2018-12-27. Посетено на 2015-10-26.
  2. „Toulouse regain European crown“. BBC. 24 May 2003. Посетено на 25 September 2019.
  3. „Stade Francais 12-18 Toulouse“. BBC. 22 May 2005. Посетено на 25 September 2019.
  4. „The travesty of Toulouse“. Belfast Telegraph. 13 October 2008. Посетено на 2015-10-26.
  5. „Brennan gets life ban from rugby“. BBC News. 2007-03-16. Посетено на 2015-10-26.
  6. „Heineken Champions Cup“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 29 February 2012. Посетено на 2 October 2007.
  7. Staff writer (6 November 2008). „Sports stars longlisted for Irish award“. The Bookseller. Посетено на 27 November 2012.
  8. „Irish call on rugby player“. The Advertiser. 6 October 2008. Посетено на 2015-10-26.

Надворешни врски

уреди