Ти си мојот живот

Ти Си Мојот Живот (шпански: Sos Mi Vida) е хумористична аргентинска теленовела. Серијата е снимена во Буенос Аирес, во текот на 2006 година, со 230 епизоди. Серијата стекна голем успех во целиот свет, како и во Аргентина каде што имаше одлична гледаност. Во главните улоги настапуваат познатите Наталија Ореиро и Факундо Арана, нам добро познати по улогите во хумористичната теленовела Дивиот Ангел. Кај нас серијата моментално се емитува на Алсат М телевизијата.

Ти Си Мојот Живот
Податотека:Sosmivida poster02.jpg
Постер од серијата
Жанрдрама, комедија, теленовела
Создадена одАдријан Суар
Ернесто Коровски
УлогиНаталија Ореиро
Факундо Арана
Карла Петерсон
Карлос Белосо
Алехандро Авада
Воведна тема"Corazon Valiente" -Natalia Oreiro
Земја на потеклоАргентина
Првичен јазикШпански
Бр. на епизоди230
Продукција
Извршен продуцент(и)Адријан Гонзалес
МестоположбаБуенос Аирес
Времетраење45 минути
Прикажување
Првична мрежаКанал 3
Надворешни врски
Мрежна страницаpol-ka.com.ar/sosmivida/index.htm

СинопсисУреди

Привлечната Есперанса Муњоз, популарна Монита, живее во Ла Бока, сиромашен италијаски кварт во Буенос Аирес, и се занимава со невообичаен спорт за една преубава девојка. Она, е квалитеткна боксерка во суперлесна категорија, девојка која ривалките не сака да ги виде преку пат себе во рингот. Монита сонува за успешна кариера која таа и нејзината мајка Нивес, ќе ги напушти од тешките животни околности во кои живее. Кариерата и ја води свршеникот Кике, но таа баш и не е задоволна од неговата работа па тие двајца често се караат. Покрај тоа, Монита во најлош момент во една борба почувствува болка во зглобот. Лекарот и потврдува жална вест, дека некое време мора да паузира од боксот, ако сака да си го зачува здравјето. Тоа е причината која настанува нова караница помеѓу свршениците, после која Монита донесува цврста одлука како ќе работи било што додека не може да и се посвети на нејзината најголема љубов. На сосем другата страна од друштвената скала се наоѓа Мартин Кесада, бивш возач на Формула 1, сега газда на ланец на фирми, кои и ги наследил од неговиот татко и се претвориле во работно царство. Меѓутоа, животот на Мартин сè уште не е волшебен, бидејќи внатре сè уште го демне смртта на неговите родители и првата сопруга, поради што и ги оставил формулите. Иако рано останал вдовец, често е во врска со разни жени, за кои сепак не можел сериозно на се врзи, и покрај големата жеба за основување на фамилија која ја чувствува длабоко во себе. Таа празнина не може да му ја исполне никој па ни неговата свршеница Констанца, чија најголема цел е да се омажи за Мартин и да се реши од сите грижи и да живее лесен живот. Која пријателката Кимберли ја известува дека кај неа на работа бараат нова работничка, Монита, со полна надеж, оди на разговор на работа, не ни помислувајќи дека таму започнува една голема љубовна авантура со згоден и богат маж. Секако, збор е за Мартин, со кој Монита си разменува значаен поглед пред влезот на зградата пред да даде интервју. Иако не си упатиле ни збор, двајцата во исти момент сфаќаат како нешто помеѓу нив се родило. После што се одлучува како Мартин е тој што ќе одлучи кој ќе ја добие работата, и после што и ја доделува на Монита, чувствата помеѓу нив само ќе растат, како и проблемите низ кои ќе морат да поминат за својата огнена љубов да ја одржат тајна.

УлогиУреди

Глумци Ликови
Наталија Ореиро Есперанса / Монита
Факундо Арана Мартин
Карла Петерсон Констанца
Карлос Белосо Кике
Клаудија Фонтан Мерцедес
Марсело Мазарело Мигел

Ти си мојот живот на БалканотУреди

Македонија: Алсат М
Хрватска: РТЛ
Бугарија: Нова ТВ
Босна и Херцеговина: ФТВ
Грција: Стар Тв
Словенија: ПОП ТВ

Надворешни врскиУреди