Тарнер Елис Тениј (роден на 2 Јануари 1998),[1] подобро познат по својoт онлајн алијас Tfue, е американски Твич Стример, на YouTube, професионален гејмер и интернет личност .

КариераУреди

Тифу се префрлил на Фортнајт батл ројал бидејќи брзо станал популарен. Тони подоцна се придружил на Фазе Клан, професионална организација за Е-Спортови, на 30 април 2018 година.[2]

Личен животУреди

Тениј е од Индиан Рокс Бич, Флорида.

КонтроверзииУреди

Во мај 2018 година бил баниран од Твич во траење од 30 дена, откако рече наводна расна дланка. Твич ја вратил забраната откако преиспитал зборот не бил користен на расен начин.[2]

На 2 јули 2018 година добил постојана забрана за своите сметки за Епик игри затоа што продаваше и купуваше сметки на епски игри, што е забрането според условите и правилата на епските игри.[3] Една недела подоцна, Тениј беше забранет повторно од Твич, овој пат 14 дена, од непознати причини.[2]

На 20 мај 2019 година, Тениј поднесе тужба против Гејз клуб, тврдејќи дека тие „вршеле притисок врз Тениј да живее во еден од нејзините домови во Лос Анџелес, го вршел притисок врз малолетнички да пие и нелегално коцкање. Фазе исто така континуирано вршеше притисок и го охрабруваше да се вклучи во опасни акробации “. Тени исто така тврдеше дека „тој доби само 20% од сите брендирани видеа што се објавуваат на Твич, ЈуТјуб или друштвените медиуми и половина од неговите приходи од турнеи и настапи“. ФАЗ Клан одговори на Твитер, велејќи дека тие не заработиле пари од добивките на неговиот турнир, приходите од Твич и Јутјуб и неговите друштвени медиуми. Тие исто така рекоа дека „однеле 60.000 американски долари од неговите брендирани видеа“ и му понудиле на Тени „повеќепати подобрен договор, со 100% од парите да одат во Тениј, но тој ги отфрли или ги игнорираше сите“.

На 1 август 2019 година, Фази Клан поднесе федерална тужба во Њујорк, во која се тужеше Тениј, тврдејќи дека Тениј го прекршил неговиот договор со нарушување на компанијата и обидувајќи се да формира соперничка организација за е-спорт. Организацијата исто така тврди дека Тени директно открил доверливи информации за неговиот договор до публикациите во медиумите, кршејќи ги нивните услови.[4]

НаводиУреди

  1. „FaZe Tfue“. FaZe Clan. Архивирано од изворникот на May 29, 2019. Посетено на May 27, 2019.
  2. 2,0 2,1 2,2 Valens, Ana (September 6, 2018). „Who is FaZe Tfue, and Why Was He Banned From Twitch?“. Dot Esports. The Daily Dot. Посетено на May 27, 2019.
  3. Kent, Mike (May 21, 2019). „Epic Games Clarify Why FaZe Clan's TFUE Received a Permanent Account Ban“. Dexerto.com. Посетено на May 11, 2019.
  4. „Faze Clan sues Fortnite star Tfue, claims he earned more than $20 million from streaming“. August 2019.