Округот Тепелена (албански: Rrethi i Tepelenës) е еден од 36-те окрузи во Албанија, дел од областа Ѓирокастро. Округот има население од 23,800 жители[1] и површина од 817 км2. Округот се наоѓа во јужниот дел од земјата. Во округот се наоѓаат следните населени места:

Тепелена
Тепелена

Наводи уреди

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.

40°20′N 19°57′E / 40.333° СГШ; 19.950° ИГД / 40.333; 19.950