Такси 2 (англиски: Taxi 2)е акциона комедија од 2000 година, во режија на Жерард Кравчик, врз основа на сценарио на Лук Бесон. Филмот е продолжување на такси од 1998 година.

„Taxi 2“
Peugeot 406 Taxi.jpg
РежисерГерард Карзвук
СценаристЛус Бесон
Главни улогиСеми Насери
Фредерик Дифентал
Marion Cotillard
Ема Сјоберк
Бернард Фраци
МузикаОливер Кастели, Ал Кемија
Премиера29 март 2000 (2000-03-29)
Времетраење88 minutes
ДржаваФранција
ЈазикФранцуски
Јапонски

СодржинаУреди

Девојката на Даниел, Лили би сакала да го запознае со нејзините родители, но Даниел треба да направи уште еден важен нагон како таксист. Кога конечно се сретнува со таткото на Лили, генералот Бернино, мисли дека Даниел е студент по медицина, вози амбулантни возила за да заработат дополнителни пари, а таксито е во сопственост на братот од даниел (кој дури и не постои) и тој само треба да "вози".

Кога Даниел го носи генералот на аеродромот за да подигне јапонски министер, тој го сретнува својот стар пријател Емилиен. Со несреќна случајност, Даниел мора да го вози министерот преку "терористичка патека" во хотелот, но министерот е киднапиран на патот од јапонската Јакуза. Даниел и Емилиен конечно успеале да го донесат министерот за безбедност.

Се разбира, овој филм, како и неговиот претходник, вклучува многу брзи автомобили.

КритикаУреди

 "Забавна акција комедија против расните предрасуди, со бројни наводи за францускиот 
     менталитет, политиката и филмската историја".

БуџетУреди

Буџетот од 10,7 милиони евра е компензиран од светските приходи од речиси 64,5 милиони долари (52,4 милиони евра).

Добитни наградиУреди

Марион Котилар победи на фестивалот Романтичен филм во Кабур во 2000 година, наградата за најдобра млада глумица во такси такси. Семи Насери беше награден за најдобар глумец на францускиот филмски фестивал на 19 февруари 2003 година

МузикаУреди

Музиката на Ал Кемја за филмот е многу минимална и се фокусира на хип-хоп елементи како типична филмска музика.

Смртен случајУреди

Додека снимиал трик сцена, 41-годишен снимател умрел, а неговиот асистент претрпел сериозни повреди на нозете.