Стражилово е шумска долина во планината Фрушка Гора, Србија. Сместено е на североисточните падини на Националниот парк Фрушка Гора, на околу 5 километри од Сремски Карловци и на околу 15 километри од Нови Сад. Тоа е местото каде што е подигнат споменикот на познатиот српски поет Бранко Радичевиќ. За време на викендите и за време на празниците, тој е преполн со посетители од блиските градови. Во Стражилово има планинарска колиба, бидејќи тоа е и почетна точка на планинарската патека „Фрушка Гора трансверзале“, која се протега околу планината повеќе од 160 километри. Во близина на Стражилово се наоѓаат неколку православни манастири кои датираат главно од 16 век.

Стражиловска котлина во пролет

Поврзано уреди

45°10′01″N 19°54′50″E / 45.16694° СГШ; 19.91389° ИГД / 45.16694; 19.9138945°10′01″N 19°54′50″E / 45.16694° СГШ; 19.91389° ИГД / 45.16694; 19.91389