Стипе Делиќ (23 јуни 1925 – 1 април 1999 година)[1]хрватски кинорежисер.[2] Неговиот филм „Сутјеска“ од 1973 година бил вклучен на 8-миот месковски меѓународен филмски фестивал каде што ја добил Посебната награда.[3]

Стипе Делиќ
Роден(а)23 јуни 1925(1925-06-23)
Макарска, Кралство на Србите, Хрватите и Словенците
Починал(а)1 април 1999(1999-04-01) (возр. 73)
Загреб, Хрватска
ЗанимањеКинорежисер

Избрана филмографија Уреди

Наводи Уреди

  1. „Kratke vijesti“. hrt.hr. 7 април 1999. Архивирано од изворникот на 21 септември 2008. Посетено на 4 февруари 2023.
  2. „Stipe Delić“. film.hr. Архивирано од изворникот на 2007-06-13. Посетено на 4 февруари 2023.
  3. „8th Moscow International Film Festival (1973)“. MIFF. Архивирано од изворникот на 16 јануари 2013. Посетено на 4 февруари 2023.

Надворешни врски Уреди