Стефан Ласме

Стефан Ласме (француски: Stephane Lasme, Порт Гентил, Габон, 17 декември 1982) е габонски кошаркар. Игра на позицијата крилен центар, а моментално настапува за КК УНИКС Казањ.

КариераУреди

Лазме играл кошарка на колеџ за Универзитетот во Масачусетс, а во 2007 тој бил избран од страна на "Голден Стејт", како 46-ти врв. Тој играл во Воини, Лос Анџелес бранители (во НБА) и Мајами Хит. Тој е член на тимот на Габон.

Боите на Партизан ги бранел во сезоната 2008/09. и по тој повод освои тројно круна со него - Купот Радивој Корач, Јадранската лига и Српското првенство.

Од 2012 до 2014 година тој настапил за грчкиот Панатенаикос. Тој бил избран за најдобар бранител на Евролигата за сезоната 2012/13. Тој освоил два грчки купа и во првенствата со Зелените бил именуван како најкорисен играч на грчкото првенство во сезоната 2013/14.

Во јуни 2014 година Лазме потпишал двегодишен договор со Анадол Ефес и во својот дрес го освои Купот на Турција за 2015 година. Во јули 2015 година, тој се преселил во Галатасарај.

УспесиУреди

КлупскиУреди

Партзизан: Првенство на Србија: 2008/09. Куп на Радивоја Кораћа: 2009. Јадранска лига: 2008/09. Макаби Тел Авив: Првенство на Израел: 2009/10. Куп на Израел: 2010. Панатинаикос: Првенство на Грција: 2012/13, 2013/14. Куп на Грција: 2013, 2014. Анадолу Ефес: Куп на Турска: 2015. Галатасарај: Еврокуп: 2015/16.

ПоединечниУреди

Најдобар одбранбен играч на Евролига: 2012/13. Идеален тим на Евролига - втора постава: 2013/14. Најкористен играч во финалето на Еврокупот: 2015/16. Прва постава во идеалниот тима на Еврокупот: 2015/16. Најкористен играч во Првенството на Грција: 2012/13.